Neprišlo vám oznámenie o voľbách do VÚC? Pýtajte sa na obecnom úrade

Voliči by už mali mať doma informáciu o tom, že 4. novembra budú mať šancu zvoliť si nových predsedov a poslancov krajov, v ktorých žijú. Pokiaľ niekomu toto oznámenie doteraz neprišlo, nič sa nedeje.

Ilustračný obrázok k článku Neprišlo vám oznámenie o voľbách do VÚC? Pýtajte sa na obecnom úrade
Zdroj: TASR

„Volič sa môže o tom informovať na obecnom úrade, ak však má platný občiansky preukaz a dostaví sa v deň volieb do volebnej miestnosti a náhodou by nebol zapísaný v zozname voličov nemusí mať obavy, členovia okrskovej komisie ho do zoznamu dopíšu a umožnia mu voliť,“ uviedlo ministerstvo vnútra.

Dôležité oznámenie

Podľa zákona o voľbách do orgánov samosprávnych krajov obec doručí každej domácnosti, v ktorej sa nachádzajú osoby zapísané v zozname voličov, oznámenie, v ktorom uvedie čas konania volieb, volebný okrsok a miesto, kde môže volič voliť. V oznámení tiež upozorní na povinnosť preukázať sa pred hlasovaním preukazom totožnosti a uvedie stručný spôsob úpravy hlasovacieho lístka.

Krajské voľby budú v sobotu 4. novembra. Predsedov a poslancov ôsmich samosprávnych krajov si budeme na Slovensku voliť piatykrát. Doteraz sme volili v rokoch 2001, 2005, 2009 a 2013. Prvýkrát bude voľba predsedov krajov jednokolová, doteraz sa volili v dvoch kolách. Za predsedu bude zvolený kandidát, ktorý získa najviac platných hlasov.

Volíme na päť rokov

Tentoraz nebudú krajskí predsedovia a poslanci zvolení na štyri roky ako doteraz, ale na päť. Ide o jednorazové opatrenie, vďaka ktorému sa následne v roku 2022 budú voľby do VÚC konať v rovnakom čase ako samosprávne.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame