Kultúra

Zvyky a tradície Vianoc: Predsviatočnú atmosféru si užili aj vo Veľkom Folkmári, FOTO

Niekoľko desiatok účinkujúcich predviedlo na peknom podujatí predvianočné a vianočné zvyky. Takto to vyzeralo vo Veľkom Folkmári.

Ilustračný obrázok k článku Zvyky a tradície Vianoc: Predsviatočnú atmosféru si užili aj vo Veľkom Folkmári, FOTO
10
Galéria

Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi v spolupráci s obcou Veľký Folkmar pripravilo pred pár dňami v Kultúrnom dome scénický program o zvykoch, tradíciách a bohatstve predvianočných a vianočných zvykov na Spiši pod názvom „Z ďaleka my ideme“.

Ako priblížil odborný pracovník Spišského osvetového strediska Peter Horváth, obec Veľký Folkmar sa môže pochváliť raritou, že v dedine pracujú tri folklórne skupiny, ktoré sa v spomínanom programe predstavili spoločne s ďalšími 6 folklórnymi skupinami.

„V úvode programu všetkých návštevníkov privítala domáca folklórna skupina Folkmarčanka 2. S predvianočnými zvykmi na Ondreja sa predstavila FSk Kluknavčanka a s Mikulášom folklórna skupina Kojšovan z Kojšova. Po týchto predvianočných zvykoch sme sa preniesli do najkrajších sviatkov roka, Štedrého dňa – Viliji. Folklórna skupina Folkmarčanka 2 pásmom „Štedrá večera“ oboznámila prítomných, čo všetko muselo byť na štedrovečernom stole, aby v novom roku bola zdravá celá rodina a zabezpečila sa prosperita ako v hospodárstve, tak aj v domácnosti,“ priblížil program podujatia.

Javisko patrilo podľa jeho slov aj vinšovníkom, koledníkom a postupne sa predstavili aj folklórne skupiny Harihovčan z Harichoviec, Slovinka zo Sloviniek, Borovničak z Vojkoviec, Folkmarčanka1, ktoré zaspievali a zavinšovali nespočetné množstvo vinšov a kolied.

„S programovým číslom Na mladzenki sa predstavila aj tretia domáca folklórna skupina – Matičiar – a tiež FSk Jadlovec z Margecian. Vianočnú atmosféru na záver umocnila koleda Tichá noc v podaní všetkých účinkujúcich,“ uzavrel Horváth.

Atmosféru podujatia si môžete priblížiť prostredníctvom našej galérie.

Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Spišskej a okolia.

Vo Veľkom Folkmari si pripomenuli predvianočné a vianočné zvyky
10
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie