Miroslav Pomajdík Správy

Zaujímavosti zo Spišskej knižnice: Najstarší čitateľ, čitateľský rekordér, či zlodejská skúsenosť

Ročne ju navštevujú tisíce ľudí, ktorým vypožičia státisíce kníh a dokumentov. Spišská knižnica v Spišskej Novej Vsinie je len knižnicou, ale aj moderným kultúrnym centrum, v ktorom sa koná vyše 200 podujatí ročne. Zisťovali sme preto pre vás tie najväčšie zaujímavosti a pikošky z nej.

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavosti zo Spišskej knižnice: Najstarší čitateľ, čitateľský rekordér, či zlodejská skúsenosť
Foto: Katarína Vlčková

V Spišskej knižnici registrujú momentálne 3 227 čitateľov. Za rok 2013 zaznamenali 45 142 návštev a 142 278 výpožičiek kníh. Denne zaznamenávajú v priemere 180 návštev. Za posledné desaťročie však nie je bilancia registrovaných čitateľov veľmi pozitívna, lebo knižnica prišla zhruba o 1/3 čitateľov.

Snažia sa preto prilákať ľudí aj rôznymi zaujímavými akciami. „Pribudli podujatia, aby knižnica nadobudla charakter informačno-komunitného centra a preto aj viac pracujeme s tretím sektorom. Knihu treba predstaviť, zamýšľať sa nad tým, ako vniesť určité hodnotové kritéria, čo tie deti môže posúvať vpred v čítanosti, vo vnímaní obsahu kníh. Minulý rok sme organizovali autorské čítania s plejádou slovenských poetov. Našim hlavným cieľom je skĺbiť slovo, osobnosť a literatúru a v tomto trende budeme pokračovať,” povedal nám riaditeľ Spišskej knižnice Jozef Lapšanský.

Ako nám ďalej doplnil, na Slovensku vychádza ročne 8 500 knižných titulov, no veľa z nich nedosahuje potrebnú hodnotovú kvalitu. „Vieme, že dnes si môže knihu človek spraviť aj doma a podľa toho aj vyzerá. Nechcem tvrdiť, že všetky, ale tak 1/3 sú beznádejné braky, kedy ide o formy nejakých denníkových zápisov, alebo bakalárskych príbeštekov a takéto knihy by sme v našej knižnici neradi prezentovali,” vyjadril sa Jozef Lapšanský.

Financie na nákup nových titulov získava Spišská knižnica hlavne z grantov. O finančnej situácii nám viacej prezradil Jozef Lapšanský: „Nepoznám knižnicu, ktorá by finančne pokryla aktuálnu ponuku hodnotnej literatúry. Dostávame niekedy aj financie na nákup kníh od VÚC KSK. V zásade je stratégia získavať peniaze na nákup z grantov. Rok 2011 bol historicky mimoriadne úspešný a získali sme 11 200 eur, 2012 – 1 000 eur, minulý rok zhruba 10 000 eur."

Najmladší čítateľ v našej knižnici má 2 a pol roka a najstarší 88 rokov. Ľudia si najviac vypožičiavajú knihy slovenských autorov a severské detektívky. Rekordérkou je jedna žena, ktorá si za minulý rok požičala 258 kníh. Spomeňme, že ide o ženu v produktívnom veku, ktorá je riadne zamestnaná. Za ňou sa na druhom mieste ocitla taktiež žena z nášho mesta, ktorá si vypožičala za rok 183 kníh.

Najväčšou zaujímavosťou, s ktorou sa v knižnici stretli, bolo spontánne vrátenie 43 kníh jedným mladým čitateľom, ktoré sa mu podarilo ukradnúť za dlhšie časové obdobie.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie