Výstraha pre okres Spišská Nová Ves: Meteorológovia varujú pred vetrom i mrázom

Cez víkend radšej rátajte so silnejúcim vetrom. Meteorológovia vydali výstrahu, ktorá platí aj pre okres Spišská Nová Ves.

Anton Hrachovský
Ilustračný obrázok k článku Výstraha pre okres Spišská Nová Ves: Meteorológovia varujú pred vetrom i mrázom
Zdroj: TASR

V niektorých okresoch rýchlosť vetra dosiahne v nárazoch 65 až 70 km/h. „Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ varuje SHMÚ. V tejto súvislosti vydal výstrahu 1. stupňa pred vetrom pre všetky okresy Košického kraja ale tiež pre okres Brezno.

Pozor na vietor

V sobotu 5. mája od 10:00 do 20:00 sa v okrese Spišská Nová Ves ojedinele očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť 12 – 14 m/s (45 – 50 km/h) a v nárazoch 18 až 20 m/s (65 až 70 km/h).

Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Bude aj mrznúť

Navyše, v našom okrese treba rátať aj s prízemným mrázom. Ten hlásia meteorológovia na pondelok 7. mája od 00:00 do 06:00. Vo výške 5 cm nad povrchom sa ojedinele očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu –3 – 0 °C. Takýto prízemný mráz predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre teplomilné rastliny.

Foto: ilustračné