JAB Rôzne

Východniarka, čo sa oddala kočovnému životu: Pre závrate sa radí medzi kolotočiarske rarity!

Rarita medzi kolotočiarmi. Rodáčka z východu žije už dlhých 26 rokov kočovným životom, ale na kolotoči sedela pritom len raz! Iveta nám porozprávala všakovaké zaujímavosti z tohto bezpochyby netradičného života.

Ilustračný obrázok k článku Východniarka, čo sa oddala kočovnému životu: Pre závrate sa radí medzi kolotočiarske rarity!
Foto: Jana Buvalová / Zdroj: Dnes24.sk

Kolotoče a rôzne atrakcie sú neodmysliteľnou súčasťou jarmokov. Hoci jarmoky poväčšine končia po dvoch – troch dňoch, kolotoče ostávajú na mieste aj týždeň. Chceli by ste si vyskúšať žiť každý týždeň na inom mieste? Oslovili sme pani, ktorá sa veselo bavila s kamarátmi pri maringotke. Zaujímalo nás, aký je to život a ako fungujú v bežné dni.

6 mesiacov kolotočiarka, 6 mesiacov kvetinárka

Kolotočiarsky život je plný zábavy, cestovania a spoznávania nových ľudí. Ako sme sa dozvedeli kolotočiarom sa nestáva, kolotočiarom sa rodí. No je tu ešte jeden spôsob, ako sa k nim dostať. „Som kolotočiarka 26 rokov prišla som z Chrudimi z Česka, ale rodáčka som z Humenného," začala svoje rozprávanie Iveta (46). Iveta sa vydala za kolotočiara z Českej republiky, kde má aj trvalý pobyt. „Keďže som východniarka rada sa sem každý rok vraciam. Pravidelne chodím do Spišskej a do Bardejova na trhy,“ zdôverila sa. Dozvedeli sme sa, že kolotoče sú vlastne ich rodinný podnik. Celkom majú 13 kolotočov, no v Spišskej mali len tri. „Ostatné sú v Poľsku a v Česku,“ povedala Iveta. Za tých 26 rokov pochodila s kolotočmi celé Slovensko, Poľsko a aj Maďarsko. Na cestách sú polovicu roka. „Šesť mesiacov chodím s kolotočmi a šesť mesiacov robím u mojej známej v kvetinárstve. Žiť z niečoho treba,“ povedala.

Na kolotoči máva závrate, zachraňuje stratené deti

Iveta je medzi kolotočiarmi raritou. Na kolotoči bola iba raz a zistila, že tento typ adrenalínu nemusí. „Bohužiaľ mávam závrate,“ zasmiala sa. Zaujímala nás aj cena a údržba takého kolotoča. „Nafukovačky sa pohybujú okolo 3 – 4 tisíc €. Kolotoče stoja od 160 – 320 tisíc eur. My máme také rodinné kolotoče. Aj tu platí, čím väčší adrenalín, tým väčšia zodpovednosť,“ doplnila Iveta. Revíziu kolotočov robí podľa jej slov každý rok odborník. S úrazom, alebo nehodou sa za tie roky našťastie nestretla. „No neverili by ste, koľko stratených detí som zachraňovala. Boli aj také prípady, že rodičia nechali dieťa na kolotoči a odišli. Dieťa bolo pri mne celý deň až nakoniec som musela zavolať políciu,“ rozpráva svoj zážitok. „Našťastie, zatiaľ vždy všetko dobre dopadlo,“ uzavrela.

Deti kolotočiarov nechodia na stredné školy

Iveta síce deti nemá, ale prezradila nám, že jej manžel ako dieťa navštívil 120 rôznych základných škôl. Ako sme sa dozvedeli aj teraz fungujú rodiny podobne. Ivetin švagor má tri dcéry a už aj jedno vnúča. Keď sme sa ho spýtali ako fungovali, keď dcéry chodili do školy odpovedal. „Úplne normálne. Tam kde sme boli, tam boli v škole, alebo sme so sebou vozili súkromného učiteľa. Na konci júna išli spraviť deti skúšky do svojej školy a tak to išlo rok po roku,“ porozprával nám Pepa (48). Čo sa týka vyššieho vzdelania Iveta nám prezradila, že deti kolotočiarov na stredné školy nechodia. A dôvod? Vraj majú o remeslo postarané.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM