Voľby na Spiši prebiehajú pokojne: Volebná účasť v okresoch je rôzna

Priebeh volieb na Spiši je pokojný. Vo väčšine okresov hlásia nižšiu účasť.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku Voľby na Spiši prebiehajú pokojne: Volebná účasť v okresoch je rôzna
Zdroj: TASR

Voľby do vyšších územných celkov sú zatiaľ na Spiši bezproblémové. „Ich priebeh je pokojný, žiadne narušenia sme hlásené nemali, veríme, že to tak aj ostane. Teraz išli členovia komisie na Zamagurie na kontrolu,“ priblížila zapisovateľka Okresnej volebnej komisie (OVK) v Kežmarku Gabriela Petrušková.

Účasť je rôzna

V Kežmarskom okrese je dohromady 67 okrskov a právo voliť tu má približne 50 000 obyvateľov, ktorí si môžu vybrať spomedzi 39 kandidátov na poslancov. „Zatiaľ je účasť celkom dobrá, aj ja keď som bola voliť, tak som dokonca čakala v rade, tak dúfame, že bude vyšší záujem ako po minulé voľby,“ dodala Petrušková.

Všetko je zatiaľ v poriadku aj v jednotlivých okrskoch v okresoch Poprad a Levoča, voličská účasť tu však nie je veľmi vysoká. „Už sme boli na kontrolu vo viacerých okrskoch, niekde je účasť 10 percent, niekde 12 – 13 percent, nie sú to nejaké vysoké čísla. Ale najviac voličov zvykne chodiť podvečer, tak uvidíme o koľko sa tie čísla ešte dvihnú,“ zhodnotil zapisovateľ OVK v Poprade Ladislav Maličký. V okrese Poprad je dohromady 88 okrskov a občania si volia spomedzi 75 kandidátov na poslancov, v Levočskom okrese je to 47 okrskov a kandiduje tu 25 ľudí.

Problémy nehlásia

„U nás je všetko v poriadku, nič vážnejšie sme hlásené nemali. Dá sa povedať, že účasť je zatiaľ dosť nízka, uvidíme, ako sa to vyvinie do večera. Ľudí zrejme vytiahlo von pekné počasie, tak snáď si ešte nájdu čas prísť odvoliť po zotmení,“ priblížil zapisovateľ OVK v Starej Ľubovni Mikuláš Mayer. V Ľubovnianskom okrese má právo voliť viac ako 44 000 obyvateľov v 63 okrskoch. Okrem župana si pritom môžu vybrať aj poslancov spomedzi 27 kandidátov.

V okrese Spišská Nová Ves je dohromady 83 okrskov a ani tu priebeh volieb zatiaľ nič nenarúša. Potvrdila to zapisovateľka tamojšej OVK Lívia Klaciková s tým, že volebná účasť v zatiaľ zmonitorovaných okrskoch je na úrovni okolo 15 percent.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame