Nedeľa 21. júl 2019 Daniel  26 °C
Jana Buvalová Rôzne

VIDEO: Dorazil k nám experimentálny automobil. Takáto formula sa preháňala v Spišskej!

Mladí ľudia z nadšeného STUBA Green Teamu, ktorý je známy hlavne vývojom elektroformúl prišli predviesť svoj výrobok aj do Spišskej. Počas návštevy si za volant mohli sadnúť aj novoveskí stredoškoláci. Čo všetko dokáže formula na batériu si môžete pozrieť aj v našej videogalérii.

Ilustračný obrázok k článku VIDEO: Dorazil k nám experimentálny automobil. Takáto formula sa preháňala v Spišskej!
Zdroj: Dnes24.sk

Študenti Technickej akadémie v Spišskej Novej Vsi prežili zaujímavé dopoludnie. Mladí ľudia z nadšeného STUBA Green Teamu, ktorý je známy hlavne vývojom elektroformúl, im prišli predviesť svoj výrobok.

Ľahká a výkonná

„Sme jediným tímom na Slovensku, ktorému sa každoročne darí skonštruovať monopost typu formula s elektrickým pohonom. Náš tím pozostáva zo študentov Slovenskej technickej univerzity, ktorým cieľom je konkurovať viac ako 500 univerzitným tímom z celého sveta a reprezentovať tak našu krajinu,“ hovorí kapitán a manažér tímu Martin Šauša na margo experimentálneho automobilu, ktorý podporuje aktuálny trend elektricky poháňanej dopravy.

Formula funguje na batériu, ktorá sa nabíja približne hodinu. Starostlivosť o ňu je však podľa slov Františka jedného z členov tímu aj dvojdňovou záležitosťou. Ako prezradil jej výkon je 108 kilowattov čo je viac ako priemerné auto. „Pri hmotnosti 296 kilogramov má zrýchlenie z nuly na sto za 3,9 sekundy a výkon v jazdnom režime 23 kilometrov,“ priblížil parametre už ich tretej formuly v poradí.

Nový model

Ako prezradil, každý rok je formula technicky vyspelejšia a tohtoročný model, na ktorom práve tím pracuje, bude mať väčší výkon a zrýchlenie by malo klesnúť na 3,5 sekundy. Za zmienku stojí aj váha. Najnovší model bude mať o 50 kíl menej, ako ten predošlý. Elektoformulu si mohli z blízka poobzerať a sadnúť si do nej mohli aj študenti Technickej akadémie. A nás zaujímali ich reakcie.

„Je to super, hneď by som si ju zobrala domov, aby som sa mohla na nej voziť ,“ zasmiala sa Lea. Naopak jej kamarátka sa priznala, že by asi taká odvážna nebola. „Chcela by som si vyskúšať zajazdiť si, no mám strach, ale inak je to super vec,“ povedala. Prvák Kristián si sadol za volant, ako prvý . „Bol to dobrý pocit, len sa mi do nej ťažšie vchádzalo. Je pre mňa dosť úzka,“ opísal s tým, že tiež by sa raz chcel venovať vylepšovaniu áut. ,,Autá sú mojou srdcovkou, preto som sa rozhodol študovať na Technickej akadémii,“ uzavrel.

Ako vyzerá a jazdí elektroformula si môžete pozrieť v našich galériách.

Čítajte tiež:

Toto všetko dokáže formula na bateriu
1
Galéria
Študenti Technickej akadémie v Spišskej zažili zaujímavé predpoludnie
14
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk