Jana Buvalová Rôzne

V Spišskej vzniklo už viacero slovenských rekordov. Viete, v čom všetkom?

Spišská sa môže popýšiť nielen najvyššou kostolnou vežou či najväčším šošovkovitým námestím v Európe, ale aj slovenskými rekordmi, ktorých nie je málo.

Ilustračný obrázok k článku V Spišskej vzniklo už viacero slovenských rekordov. Viete, v čom všetkom?
18
Galéria

Dominatnou Spišskej Novej Vsi je nepochybne kostolná veža, ktorá svojou výškou 87 metrov predčila všetky ostatné na Slovensku. Novogotická veža Rímskokatolíckeho farského kostola Nanebovzatia Panny Márie bola dokonca v roku 2008 zapísaná aj do slovenskej knihy rekordov.

Odvtedy však do Slovenskej knihy rekordov pribudli aj ďalšie, ktoré vytvorili kolektívy či dokonca aj jednotlivci. V roku 2008 Spišskono­voveskí školáci vytvorili najdlhšiu papierovú reťaz, ktorou objali celé šošovkovité námestie. Reťaz merala úctyhodných 1590 metrov.

Tri rekordy v jednom roku

Rok 2009 priniesol ďalšie tri rekordy. V tomto roku rekordmani upiekli a naplnili bagetu dlhú 264 centimetrov. Deti nakreslili na chodník vlak dlhý 340 metrov a v Spišskej Novej Vsi sa konal aj zraz vozidiel so vzduchom chladeným motorom – Volkswagen, na ktorý prišlo 60 automobilov.

Ani o rok neskôr nechýbal slovenský rekord. Ten vytvorili študenti z cestovín. Išlo o najväčšiu mozaiku na ploche 66 m² a námetom diela sa stal Tomášovský výhľad v Slovenskom raji.

V roku 2012 získala certifikát o slovenskom rekorde aj spoločnosť Embraco Slovakia. V závode spoločnosti pripravili najdlhšiu roládu na Slovensku, ktorá merala 82,40 metrov. Ďalší zápis v slovenskej knihe rekordov patrí Alene Stupákovej, ktorá vytvorila v roku 2013 v Spišskej Novej Vsi rekord v behu na vysokých opätkoch. Trať dlhú 50 metrov táto dáma zabehla za 9,56 sekundy.

Po troch rokoch pauzy sa v septembri 2016 zapísali do Slovenskej knihy rekordov opäť deti, ktoré ho vytvorili pri príležitosti Svetového dňa mlieka. Vypili celkovo 4 967 škatuliek mlieka (spolu 1 242 litrov mlieka). 2,5 dcl škatuľka obsahovala mlieko z Poľnohospodár­skeho družstva Smižany baleného v Tatranskej mliekárni.

Samorasty aj kamióny

V predvianočnom období sa do Slovenskej knihy rekordov zapísal aj riaditeľ n. o. Domovina Hodkovce a bývalý dlhoročný poslanec spišskonovoveského mestského zastupiteľstva Juraj Beňa. Išlo o slovenský rekord v počte svietiacich samorastov, ktorých bolo celkovo 145. Majiteľ rekordu ich zbieral šesť rokov.

V roku 2017 vytvorili slovenský rekord v našom meste nadšenci cyklistiky. Išlo o najvyšší počet bicyklujúcich sa na najdlhšom šošovkovitom námestí. Na rekorde sa zúčastnilo 700 cyklistov, medzi ktorými bol aj vtedajší prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska či ex- primátor Spišskej Novej Vsi Ján Volný.

A vedeli ste, že v našom meste sa nachádza aj najväčšia zbierka modelov kamiónov? Majiteľom je Novovešťan a vášnivý zberateľ Ľubomír Samseli, o ktorom ste si mohli prečítať už aj na našom portáli. Koncom leta 2019 bol už zapísaný aj v Slovenskej knihe rekordov, ako rekordman, ktorý zozbieral kolekciu modelov kamiónov v mierke 1:87. Pozostáva z 1065 kusov.

V priloženej galérii nájdete aj zábery z niektorých rekordov.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Spišskej a okolia.

V Spišskej vznikli rôzne slovenské rekordy.
18
Galéria

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie