JAB Rôzne

V Spišskej vzniklo už viacero slovenských rekordov. Viete, v čom všetkom?

Spišská sa môže popýšiť nielen najvyššou kostolnou vežou či najväčším šošovkovitým námestím v Európe, ale aj slovenskými rekordmi, ktorých nie je málo.

Ilustračný obrázok k článku V Spišskej vzniklo už viacero slovenských rekordov. Viete, v čom všetkom?
18
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Dominatnou Spišskej Novej Vsi je nepochybne kostolná veža, ktorá svojou výškou 87 metrov predčila všetky ostatné na Slovensku. Novogotická veža Rímskokatolíckeho farského kostola Nanebovzatia Panny Márie bola dokonca v roku 2008 zapísaná aj do slovenskej knihy rekordov.

Odvtedy však do Slovenskej knihy rekordov pribudli aj ďalšie, ktoré vytvorili kolektívy či dokonca aj jednotlivci. V roku 2008 Spišskono­voveskí školáci vytvorili najdlhšiu papierovú reťaz, ktorou objali celé šošovkovité námestie. Reťaz merala úctyhodných 1590 metrov.

Tri rekordy v jednom roku

Rok 2009 priniesol ďalšie tri rekordy. V tomto roku rekordmani upiekli a naplnili bagetu dlhú 264 centimetrov. Deti nakreslili na chodník vlak dlhý 340 metrov a v Spišskej Novej Vsi sa konal aj zraz vozidiel so vzduchom chladeným motorom – Volkswagen, na ktorý prišlo 60 automobilov.

Ani o rok neskôr nechýbal slovenský rekord. Ten vytvorili študenti z cestovín. Išlo o najväčšiu mozaiku na ploche 66 m² a námetom diela sa stal Tomášovský výhľad v Slovenskom raji.

V roku 2012 získala certifikát o slovenskom rekorde aj spoločnosť Embraco Slovakia. V závode spoločnosti pripravili najdlhšiu roládu na Slovensku, ktorá merala 82,40 metrov. Ďalší zápis v slovenskej knihe rekordov patrí Alene Stupákovej, ktorá vytvorila v roku 2013 v Spišskej Novej Vsi rekord v behu na vysokých opätkoch. Trať dlhú 50 metrov táto dáma zabehla za 9,56 sekundy.

Po troch rokoch pauzy sa v septembri 2016 zapísali do Slovenskej knihy rekordov opäť deti, ktoré ho vytvorili pri príležitosti Svetového dňa mlieka. Vypili celkovo 4 967 škatuliek mlieka (spolu 1 242 litrov mlieka). 2,5 dcl škatuľka obsahovala mlieko z Poľnohospodár­skeho družstva Smižany baleného v Tatranskej mliekárni.

Samorasty aj kamióny

V predvianočnom období sa do Slovenskej knihy rekordov zapísal aj riaditeľ n. o. Domovina Hodkovce a bývalý dlhoročný poslanec spišskonovoveského mestského zastupiteľstva Juraj Beňa. Išlo o slovenský rekord v počte svietiacich samorastov, ktorých bolo celkovo 145. Majiteľ rekordu ich zbieral šesť rokov.

V roku 2017 vytvorili slovenský rekord v našom meste nadšenci cyklistiky. Išlo o najvyšší počet bicyklujúcich sa na najdlhšom šošovkovitom námestí. Na rekorde sa zúčastnilo 700 cyklistov, medzi ktorými bol aj vtedajší prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska či ex- primátor Spišskej Novej Vsi Ján Volný.

A vedeli ste, že v našom meste sa nachádza aj najväčšia zbierka modelov kamiónov? Majiteľom je Novovešťan a vášnivý zberateľ Ľubomír Samseli, o ktorom ste si mohli prečítať už aj na našom portáli. Koncom leta 2019 bol už zapísaný aj v Slovenskej knihe rekordov, ako rekordman, ktorý zozbieral kolekciu modelov kamiónov v mierke 1:87. Pozostáva z 1065 kusov.

V priloženej galérii nájdete aj zábery z niektorých rekordov.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Spišskej a okolia.

V Spišskej vznikli rôzne slovenské rekordy.
18
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie