Správy

V Spišskej uvidíme pýchu železničnej histórie: Cez mesto bude prechádzať najrýchlejší parný rušeň Albatros!

Na železničnej trase Bratislava- Košice sa preženie pýcha československej železničnej histórie, najrýchlejší parný rušeň Albatros. Jeho hlavným cieľom je košická Rušňopárada 2014. Legendárnym rušňom sa budú môcť odviesť aj občania nášho mesta, lebo vlak zastaví aj v stanici v Spišskej Novej Vsi.

Ilustračný obrázok k článku V Spišskej uvidíme pýchu železničnej histórie: Cez mesto bude prechádzať najrýchlejší parný rušeň Albatros!
Zdroj: TASR

Ide už o 14. ročník podujatia, kedysi známeho pod názvom Prebúdzanie Katky, ktoré organizuje Železničná spoločnosť Slovensko a Občianske združenie Detská železnica Košice. V tomto roku je nosným motívom oslava 130. narodenín najstaršieho prevádzkovaného parného rušňa v strednej Európe – populárnej Katky.

„Vo východnej polovici Slovenska môžu cestujúci nastupovať v sobotu 26. apríla ráno, v západnej polovici v piatok podvečer,“ informoval jeden z organizátorov Rušňoparády 2014 Ľubomír Lehotský. Vlak vyrazí na cestu v piatok v noci z Bratislavy a noc aj s ležadlovými vagónmi prečká v Liptovskom Mikuláši. Unikátnu vlakovú súpravu vypravia naprieč Slovenskom pri príležitosti najväčšieho stretnutia železničných nadšencov na východe Slovenska v dňoch 26. a 27. apríla.

„Albatros patrí k najznámejším a najzaujímavejším historickým parným lokomotívam na Slovensku. V súčasnosti sa na trať dostáva zriedka, o to výnimočnejšia je táto jazda. Škodovácky rýchlikový stroj radu 498 patril v minulosti k najrýchlejším v Európe, dosahoval rýchlosť viac ako 140 kilometrov za hodinu,“ predstavil Lehotský rušeň, ktorý spravuje bratislavský Albatros klub.

Ďalej dodal, že historická vlaková parná súprava dorazí priamo do centra diania podujatia, do košického rušňového depa Železničnej spoločnosti Slovenska. „Najväčšie stretnutie priaznivcov železničnej nostalgie i moderny na východe Slovenska bude po roku opäť v rušňovom depe v Košiciach. Ide o tradičné rodinné podujatie cielené na predstavenie unikátnych historických lokomotív i moderných vlakov,“ uzavrel.

Historický parný expres Albatros dorazí do Spišskej Novej Vsi 26. apríla niekoľko minút pred 7:30 hod. , kedy má oficiálny odjazd z našej stanice. Cena cestovného v krásnom historickom parnom vlaku je 5 eur dospelí (3 eurá deti), 15 eur stojí rodinný lístok pre 2 + 2 a viac detí, nezáleží na počte vlastných detí.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie