Miroslav Pomajdík Správy

Tradičná veľkonočná špecialita z nášho regiónu: Ukuchtite si doma vlastnú pasku!

K veľkonočným sviatkom okrem predchádzajúceho pôstu neodmysliteľne patrí aj dobré jedlo. V našom regióne sa zachovalo hneď niekoľko tradičných receptov, ktoré sa na tieto dni pripravujú už od nepamäti.

Ilustračný obrázok k článku Tradičná veľkonočná špecialita z nášho regiónu: Ukuchtite si doma vlastnú pasku!
Zdroj: TASR

Ako nám prezradila etnologička Mária Staňová Michalková, tak na Veľkú noc na stoloch Spišiakov nikdy nechýbali tradičné jedlá pre tento region. Ide o varenú domácu, dnes aj kupovaná šunka, klasickú rohlíkovú/žemľovú plnku, klobásky, vajíčka na tvrdo farbené v cibuľovej šupe, syrek, alebo hrudka z vajec a mlieka, kysnuté koláče a najhlavnejší je okrúhy kysnutý koláč paska/pascha, ktorý je plnený makom, alebo tvarohom.

„Na zelený štvrtok sa varila vajíčková polievka s rezancami, aby bol ľan a obilie vysoké. V piatok bol prísny pôst, do sýta sa malo najesť iba raz za celý deň. Jedli sa bezmäsité jedlá, niekde aj nemliečne a bezvaječné. V košíku nikedy nesmel chýbať ešte chlieb, maslo, soľ, niekde sa dávala nitka, alebo raritou je už masť z domácej údenej varenej šunky, ktorá sa potom mastila kravám po pysku pri prvom vyhánaní na pole, alebo keď mali zapalené vemená,” doplnila Mária Staňová Michalková.

Paska

Etnologička Mária Staňová Michalková nám aj prezradila recept na tradičný sviatočný obradový koláč paska, ktorý je rozšírený na východnom Slovensku. „Piekol sa v sobotu a v nedeľu sa niesol posvätiť s ostatným pripraveným jedlom. Podľa toho, ako sa paska vydarila, taký mal byť celý rok a úroda (nemala napr. puknúť). S paskou sa utekalo zo svätenia domov, aby aj úroda bola tak rýchlo doma z poľa. Z pasky jedli všetci členovia rodiny, jedla sa s hrudkou, šunkou, alebo klobáskou,” povedala nám.

Prísady:

Na kysnuté cesto potrebujeme: 500 g polohrubej múky, 250 ml vlažného mlieka, 60 g kryštálového cukru, 1 zarovnaná čajová lyžička soli, 20 g čerstvého droždia, 1 žĺtok (môže byť aj celé vajíčko), 80 g oleja/masla.

Plnka: hrudkový tvaroh, vajíčko, cukor, citrónová kôra, sušené hrozienka, alebo mletý mak, kúsok vriacej vody, soľ, cukor, hrozienka a citrónová kôra.

Postup:

Z vlažného mlieka, droždia a cukru si pripravíme kvások. Do misky si dáme všetky suroviny a nakoniec nakysnutý kvások. Cesto poriadne vymiesime a necháme na teplom mieste vykysnúť. Do cesta môžeme pridať pri miesení aj hrsť hrozienok.

Pripravíme si makovú, alebo tvarohovú plnku. Z vykysnutého cesta vyvaľkáme kruh, v strede ho kúsok narežeme na kríž. Na cesto do kruhu dáme plnku a zavinieme- najprv od stredu a potom vonkajšiu časť cesta. Vznikne kruh v celku. Preložíme na plech, popicháme vidličkou, necháme podkysnúť kým sa nám vyhreje rúra, potrieme vajíčkom a pečieme pri 180 C asi 10 minút, a potom znížime teplotu na 160 a dopečieme ďalších 10–15 minút.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie