Rôzne

Svetový deň diabetu oslávia v Spišskej Novej Vsi tento rok novým Dia šlabikárom!

V novom Dia šlabikári sú spracované vlastné skúsenosti členov združenia, ktoré sú doplnené radami a vedomosťami najlepších odborníkov z radov lekárov.

Ilustračný obrázok k článku Svetový deň diabetu oslávia v Spišskej Novej Vsi tento rok novým Dia šlabikárom!
Zdroj: TASR

Svetový deň diabetu, ktorý oslavujeme každý rok 14. novembra bude tento rok výnimočný. Združenie rodičov a priateľov diabetických detí zo Spišskej Novej Vsi pokrstí novú knihu s názvom Dia šlabikár +. Vydaním v poradí tretej publikácie tak združenie pracuje na dosiahnutí svojho najväčšieho cieľa, ktorým je podľa slov autora celého projektu Petra Hercega šíriť pozitívny prístup k ochoreniu Diabetes mellitus I. typu.

„Projekt Dia šlabikár nie je len knihou, ktorú majú všetci diabetici Slovenska k dispozícii zadarmo na stiahnutie, ale predstavuje premyslený komplex edukačných krokov, ktorý má za cieľ pomôcť hlavne detským diabetikom a ich rodičom pri zvládaní života s vyššie spomínanou diagnózou," povedal P. Herceg.

Vlastné skúsenosti

Ako doplnil najväčším prínosom tohto projektu je, že sú v ňom spracované vlastné skúsenosti členov združenia, ktoré sú doplnené radami a vedomosťami najlepších odborníkov z radov lekárov a špecialistov, ktorých na Slovensku máme.

„Keď som pred niekoľkými rokmi dostal k recenzovaniu prvé vydanie Dia šlabikára, jeho úroveň ma príjemne prekvapila. A myslím, že nie len mňa. Kto to kedy videl, aby si „laici“ trúfli napísať niečo také podarené. Vtedy som si ale aj uvedomil, že je to aj taká malá, tichá výčitka. Že my, profesionáli, sme tak trochu zaspali dobu a tak museli „laici“ vziať do rúk pero, aby nám pripomenuli, že máme voči pacientom s diabetom podlžnosti, “ povedal o projekte Jozef Michálek, výrazná osobnosť slovenskej diabetológie. Knihy Dia šlabikár a Dia šlabikár 2, ktoré boli v minulosti vydané vo vlastnej réžii združenia s podporou partnerov sa nikdy nepredávali.

Krst o pár dní

„Nechceli sme sa obohacovať na niekom, kto v čase písania projektu ochorel. Vytvorili sme publikácie, ktoré sme v tlačenej verzii darovali každému novo diagnostikovanému detskému diabetikovi, ktorý o ňu požiadal. Pre ostatných sme vytvorili verziu e-booku, ktorú si môže každý bezplatne stiahnuť do svojich počítačov, čítačiek či telefónov," ozrejmil autor projektu s tým, že v minulosti s podporou partnerov vydali knihy aj v Braillovom písme a rovnako aj v audio verzii. Mysleli tak aj na nevidiacich a slabozrakých diabetikov, s ktorými sa počas našich edukácií často stretáva.

V rovnakom duchu bude pokračovať aj tretia kniha projektu Dia šlabikár. Jej názov už neobsahuje číslicu, ale znak +. Súvisí to s túžbou vydať túto publikáciu aj v iných jazykoch. „Impulz začať pracovať na ďalšej knihe odštartovala návšteva diabetických detí pri príležitosti Svetového dňa diabetu v roku 2018 v Európskom parlamente v Štrasburgu, kde sa projekt Dia šlabikár stretol s veľkým obdivom. Keďže sa tlačené verzie kníh postupne míňali, najlepším rozhodnutím bolo začať pracovať na novšej, zase o niečo vylepšenej verzii," uzavrel Herceg.

Kniha Dia šlabikár + bude uvedená na svet 14. novembra 2019 v priestoroch Reštaurácie Zbrojnoš v Spišskej Novej Vsi o 18:00 hod. Samotnému aktu – krstu bude predchádzať beseda o projekte Dia šlabikár s priestorom na otázky.

Zaregistrovali ste? Otužilci zo Spišskej a okolia zbierali odpadky v Slovenskom raji. Kliknite na galériu.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Spišskej a okolia.

OBRAZOM:Otužilci v Slovenskom raji zbierali smeti aj púšťali veniec
14
Galéria

Hl. foto: archívne

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie