Starostka Hrabušíc Jana Skokanová: V Slovenskom raji chýbajú cyklotrasy

Národný park Slovenský raj má najhustejšiu sieť turistických chodníkov, avšak chýbajú v ňom cyklotrasy. Myslí si to predsedníčka mikroregiónu Slovenský raj Sever a zároveň starostka obce Hrabušice Jana Skokanová.

Ilustračný obrázok k článku Starostka Hrabušíc Jana Skokanová: V Slovenskom raji chýbajú cyklotrasy
Zdroj: TASR

Jednou z najreálnejších možností vzniku cyklochodníka je podľa nej trasa, ktorá by smerovala zo Spišskej Novej Vsi až do turistického centra Podlesok.

Cyklotrasa Ukrajina

„Turistických chodníkov je v Slovenskom raji dostatok, ale cyklotrás málo. Vzhľadom na to, že ide o národný park, je to trochu obmedzené, ale myslím si, že keď vybudujeme cyklotrasu pod starým názvom Ukrajina, veľmi to pomôže aj samotným cykloturistom,“ povedala Skokanová. Chodník by smeroval z metropoly Spiša do Smižian, odtiaľ cez Spišské Tomášovce, Letanovce až po Hrabušice, kde by skončil v turistickom centre Podlesok. O tejto trase sa v regióne rozpráva už desiatky rokov, v teréne je vyznačená, avšak je veľmi ťažko prejazdná, keďže vedie otvorenou poľnohospodárskou krajinou.

„Za posledných päť rokov sa schválilo pár okruhov, ale zatiaľ sa toho veľa nespravilo. Keby fungovala cyklotrasa zo Spišskej Novej Vsi do Podlesku, celý región sa pohne smerom dopredu,“ myslí si bývalý reprezentant Slovenska v horskej cyklistike Ján Špak. Podľa Skokanovej sa v minulosti, keď bol Slovenský raj len chránenou krajinnou oblasťou, dalo chodiť kdekoľvek.

„Odkedy je národným parkom, platia tu viaceré obmedzenia. Pri obnove jeho návštevného poriadku sme tlačili na to, aby sa posilnili cyklotrasy a našiel sa na nich priestor,“ povedala. Doplnila, že vybudovanie cyklotrás by malo byť prioritou aj pre Košický samosprávny kraj, nakoľko jednotlivé obce zo svojich rozpočtov vybudovanie cyklochodníkov nedokážu pokryť. „Zvýšilo by to nielen návštevnosť, ale aj migráciu ľudí medzi obcami a mestom. Takýmto spôsobom by sa Slovenský raj aj spoznával. Práve domáci národný park málo poznajú,“ dodala.

Vidí viaceré lokality

V regióne vidí starostka viaceré lokality, v ktorých by mohli vzniknúť nové cyklotrasy. „Do budúcna sa hľadá prepojenie Podlesku, cez Spišský Štiavnik do Hranovnice, aby sa cyklotrasa dokázala pripojiť na už existujúci chodník z Popradu smerom do Svitu,“ priblížila Skokanová. Podľa nej by bola vhodná cyklotrasa aj pri Letanovskom Mlyne. Špak vidí potenciál aj v trase, ktorá by mohla vzniknúť v smere zo Spišskej Novej Vsi do Levočskej Doliny.

Problémom podľa Skokanovej sú aj prístupové cesty, ktoré vedú k už existujúcim cyklotrasám. „Prístupová cesta na Kopaneckú cyklotrasu z Podleska na sedlo Kopanec je v zlom stave. Cesta je v správe kraja. Viem o tom, že sa momentálne táto situácia rieši,“ uzavrela.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo Spišskej a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame