Nedeľa 21. júl 2019 Daniel  24 °C
Kultúra

Spoko zo Smola a Hrušky vypúšťa sólový singel: Klip natáčal v Kanade

Po 21 rokoch na scéne a desiatkach skladieb, ktoré frotmen známej kapely napísal aj pre iných umelcov, vychádza jeho prvá sólová skladba. Toto je ona.

Zdroj: YouTube.com

Novoveskú kapelu Smola a Hrušky netreba zvlášť predstavovať. Jej frotmen Jozef Spoko Kramár si vyskúšal však aj sólový projekt. Pred pár dňami vydal pesničku s názvom – Plamene. Jedným zo spúšťačov sólového projektu je podľa slov speváka viac ako 3-ročná práca na dokumentárnom filme 0:52, ktorý je z basketbalového prostredia a približuje nielen jeho návrat ako kedysi dlhoročného hráča pod domáce koše. Počas tvorby tohto dokumentu zložil Spoko skladby, ktoré sú svojou emóciou a výpoveďou odlišné v porovnaní s tým, čo produkuje jeho kapela.

„Chcel som ukázať viac z mojej duše. Už počas prvých tónov je zjavné, že atmosféra skladby a jej lyrická výpoveď siaha do tajomných a citlivých komnát mojej autorskej tvorby. Dlho som váhal, či má zmysel začínať prakticky odznova nový projekt, obzvlášť, keď sa nám so skupinou darí a pracovne aj ľudsky si rozumieme. Prehrabal som šuplíky, v ktorých mám desiatky nápadov a skladieb, ktoré potrebovali dozrieť a teraz prišiel ten správny čas. Ďalším impulzom boli kolegovia z branže, zvukári či producenti, ktorí ma dlhodobo presviedčali, že by som mal ukázať aj inú tvár môjho umeleckého prejavu a využiť potenciál svojho hlasu,“ povedal Spoko Kramár.

Videoklip k jeho spomínanému singlu Plamene sa natáčal v Kanade, v magickej prírode a okolí rieky Niagara. Za výbornou prácou s kamerou a vizuálnou poéziou výsledného klipu stojí Martin Krestián Documentary. Video vzniklo práve počas natáčania ďalších scén do spomínaného filmového dokumentu, ktorého príbeh zavial tvorcov až za Atlantický oceán.

Na skladbe Plamene sa hudobne podieľal aj Spokov kolega z kapely Smola a Hrušky Matúš Miženko, ktorý nahral trúbky, precítené zbory naspievala Blanka Richnavská, a mixáž a zvuk mal na starosti Pavol Fecík. Spoko aktuálne pracuje na ďalších skladbách pre svoj sólový projekt, z ktorého plánuje vydať EP a odohrať pár exkluzívnych koncertov s hosťami.

Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Spišskej a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk