Spišských 333 EXTREME: Na hranicu svojich síl siahlo 122 cyklistov, toto sú víťazi

Poriadne adrenalínové preteky nadšencov horskej cyklistiky štartovali zo Spišskej už po piatykrát. Náročná, niekoľkohodinová súťaž, napokon spoznala svojich víťazov.

Jana Buvalová

Piaty ročník pretekov Spišských 333 EXTREME odštartoval v piatok 21. júla spred Športovej haly v Spišskej Novej. Na štart sa postavilo podľa slov organizátora 122 pretekárov a pretekárok , aby zabojovali na bicykli s prírodou Spiša aj na hranici svojich možností. V rámci týchto nonstop pretekov bez podpory zdolávali trať o dĺžke 333 km, alebo jej skrátenú verziu v dĺžke 222 km, v časovom limite 33 hodín.

Ako priblížil riaditeľ pretekov Pavol Bečarik, na krátkej trati štartovalo 70 pretekárov, z toho 5 žien. Na dlhej trati štartovalo 52 pretekárov, z toho dve ženy. Súťažiaci pochádzali z rôznych častí Slovenska aj Česka. „ 29 cyklistov nedokončilo preteky z rôznych dôvodov, či už technických, alebo fyzických,“ uviedol.

Extrémnu trať 333 km po krásnej prírode Spiša najrýchlejšie s časom 16 hodín 53 minút už po štvrtýkrát zdolal Peter Benko z Popradu. Na druhom mieste skončil Peter Dzurnak z Gelnice a tretiu priečku obsadil Novovešťan Miro Palička. Z dvoch štartujúcich žien náročnú trasu za 29 hodín a 49 minút zdolala a po druhýkrát sa stala víťazkou Ivona Vaľová zo Spišskej Novej Vsi. Na skrátenej trase sa v kategórii žien stala víťazkou Tatiana Kaliská z Brezna a na tej istej trase u mužov zvíťazil Martin Frankovič z Chrasti nad Hornádom.

Ako povedal štvornásobný víťaz Peter Benko, trasa bola náročná a keďže absolvoval už štyri ročníky, zhodnotil, že bola aj zo všetkých doposiaľ najťažšia. „Ešte keby organizátori pridali na trasu Košiarny Briežok, tak by jej nič nechýbalo,“ zasmial sa víťaz a dodal, že najnáročnejším momentom na trati bolo stúpanie do Dúbravy proti vetru a dažďu.

Zaujímalo nás, či sa na tieto preteky aj nejako špeciálne pripravuje. „Špeciálnu prípravu na tieto preteky nemám, ale keďže sa počas roka pripravujem aj na 24-hodinovku na Majstrovstvá Slovenska, tak trénujem pravidelne. Toto už je len čerešnička na torte,“ priznal víťaz s tým, že svojmu hobby sa venuje najmä ráno, kým jeho rodinka ešte spí.

Z náročnou traťou zabojovala už po druhýkrát aj Novovešťanka Ivona. „Mám rada extrémne výzvy a toto je jedna z nich,“ prezradila nám dôvod svojej účasti na pretekoch. Preteky boli podľa jej slov super, no cesta za víťazstvom bola náročná, lebo trať bola mokrá a pršalo aj počas pretekov. „Posledné kilometre síce bolia, ale ten zážitok stojí za to. Snáď prídem aj na budúci rok,“ uzavrela s tým, že by do budúcna uvítala aj väčšiu konkurenciu.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo Spišskej a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame