Kultúra

Spišské divadlo uvedie ďalšiu premiéru: Na čo sa môžeme tešiť?

Spišské divadlo v Spišskej Novej si uvedie v premiére dramatizáciu románu jedného z najvýznamnejších slovenských prozaikov. Tu sú podrobnosti.

Ilustračný obrázok k článku Spišské divadlo uvedie ďalšiu premiéru: Na čo sa môžeme tešiť?
Zdroj: Dnes24.sk

Spišské divadlo uvedie dramatizáciu románu Mila Urbana V osídlach. informovala o tom lektorka dramaturgie divadla Sofia Skokanová s tým, že premiéra inscenácie sa uskutoční v stredu (22. 5.) v Štúdiu Spišského divadla.

„Milo Urban je jedným z najvýznamnejších slovenských prozaikov a patrí medzi kľúčové osobnosti slovenskej medzivojnovej prózy. Jeho najznámejšie dielo Živý bič, v ktorom zaznamenáva dosah vojny na bohom zabudnutú slovenskú dedinu, nepochybne predstavuje trvalý prínos do modernej slovenskej literatúry. Spolu s románmi Hmly na úsvite a V osídlach vytvára voľnú trilógiu. Román V osídlach, ktorý je zavŕšením trilógie, kritickým spôsobom podáva obraz o spolitizovanom živote plnom radikálnych spoločenských zmien v období prvej Československej republiky,“ ozrejmila Skokanová.

Inscenácia podľa nej autenticky zobrazuje situáciu medzi svetovými vojnami, opisuje politické a sociálne pomery v 30. rokoch 20. storočia na území Slovenska. Zároveň divákom približuje nekalé praktiky politickej moci, ktorá využívala nestabilné pomery povojnových rokov vo svoj prospech, na čo najviac doplácali obyčajní ľudia. „Téma inscenácie je silne aktuálna aj dnes, a tak do istej miery reflektuje i stav súčasnej politickej a spoločenskej situácie,“ skonštatovala Skokanová.

Režisérkou inscenácie je Anna Šoltýsová, dramaturgom Miron Pukan a autorom dramatizácie je umelecký šéf súboru Spišského divadla Michal Babiak. Scénu a kostýmy pripravila Alžbeta Vakulová, autorom hudby je Štefan Palfi. „V inscenácii si zahrá päť hercov Spišského divadla a dvaja hostia,“ doplnila Skokanová s tým, že začiatok predstavenia je o 19. hodine.

…Videli ste ich už? Krásne zábery Zuzany zo Spišskej, ktoré vznikli na obľúbenom mieste Slovenského raja.

Krásne ZÁBERY Zuzany zo Spišskej: Vznikli na obľúbenom mieste Slovenského raja
15
Galéria

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie