Nedeľa 21. júl 2019 Daniel  26 °C
Samospráva

Spišská Nová Ves presunie autistickú triedu z MŠ Tomášikova do inej škôlky

Mesto Spišská Nová Ves presunie autistickú triedu z Materskej školy (MŠ) na Ulici S. Tomášika do škôlky na Stolárskej ulici.

Ilustračný obrázok k článku Spišská Nová Ves presunie autistickú triedu z MŠ Tomášikova do inej škôlky
Foto: Klaudia Goncalves / Zdroj: hlohovec.dnes24.sk

Samospráva v súčasnosti rokuje o úplnom zrušení tohto predškolského zariadenia, proti čomu vznikla petícia. O presune ostatných detí spolu s pedagógmi do inej škôlky nie je ešte rozhodnuté.

Nie je jasné

Zatiaľ nie je jasné, či do autistickej triedy od nového roka rodičia zapíšu nejaké deti, zápis sa uskutoční až v máji. „Nerozumieme tomuto kroku a stanovisku ohľadne voľných kapacít. Presun z jednej škôlky do druhej nerieši ani nákladovú stránku, ktorou sa mesto v minulosti obhajovalo,“ uviedol Roman Garaj, ktorý stojí za iniciatívou ponechať túto škôlku v pôvodnom režime. Pod petíciu proti zrušeniu spomínanej škôlky sa podpísalo 2600 ľudí.

Radnica tento krok argumentuje ekonomickými ukazovateľmi a zároveň upozorňuje, že väčšina z podpísaných nie je zo Spišskej Novej Vsi, ale z iných miest. Samospráva zároveň pripomína, že o úplnom zrušení tohto predškolského zariadenia sa stále rokuje a o presune detí spolu s pedagógmi do inej škôlky ešte nie je rozhodnuté. Zároveň zdôrazňuje, že špeciálna trieda ostane aj naďalej zachovaná.

„Všetky dôležité informácie v súvislosti s pripravovanou optimalizáciou siete materských škôl v Spišskej Novej Vsi sme už zverejnili. Máme podozrenie, že obsah reakcie na tieto skutočnosti je zo strany pána Garaja snaha o manipuláciu s verejnou mienkou občanov. K týmto praktikám sa mesto pri podávaní informácií nikdy neuchýli a jeho vyjadrenia považujeme za nekompetentné,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré samospráva poslala TASR.

Mesto tiež tvrdí, že tento postup je legitímnym konaním samosprávy v oblasti hospodárenia s verejnými financiami, výlučne v rámci zákonných možností. Radnica verí, že obyvatelia si vytvoria svoj vlastný názor a upozorňuje, že na vyradenie škôlky zo siete nepotrebuje súhlasné stanovisko mestského zastupiteľstva (MsZ­).

„Stačí ak o to požiadame ministerstvo školstva, ktoré rozhodne o vyradení alebo o nevyradení, a až následne budú o zrušení zariadenia rozhodovať mestskí poslanci,“ uvádza sa ďalej v reakcii mesta. Optimalizácia siete predškolských zariadení je podľa radnice dlhodobý proces.

„Zo stanoviska, ktoré nám poslali, je zrejmé, že mesto sa urputne snaží, aby MŠ Tomášikova uvoľnila budovu v lukratívnej časti mesta na iné účely. V liste dokonca mesto upozorňuje, že rodičia, ktorí sa rozhodnú zapísať deti do tejto škôlky, budú pri zápise upozornení na možnosť presunu škôlkarov,“ dodal Garaj. Radnica však ubezpečila, že v prvom rade jej ide o optimalizáciu siete školských zariadení v Spišskej Novej Vsi. Mesto tiež tvrdí, že v prípade, ak by došlo k uvoľneniu budovy na Ulici S. Tomášika, o jej ďalšom využití samospráva rozhodne v spolupráci s mestskými poslancami.

„Vedenie mesta ide za svojim cieľom aj napriek petícii a ukazuje nám, že k takému kroku nepotrebuje nikoho schválenie,“ uviedol Garaj. Samospráva podľa neho tiež ignoruje akékoľvek argumenty, ktoré stoja proti zrušeniu škôlky, ale aj podporné stanoviská a žiadosti od poslancov NR SR či úradov komisárok pre deti a zdravotne postihnuté osoby. „My rodičia sme už zúfalí a je nám jasné, že sa staneme svedkami, ako zo škôlky, ktorá by mala ísť príkladom pre iné na Slovensku, neostane nič. Papierovo sa však možno zmení iba adresa,“ dodal Garaj.

Podľa radnice bude dostatok miesta

Podľa radnice však na umiestnenie detí z tejto škôlky bude dostatok miesta aj v iných zariadeniach. „Budúci školský rok evidujeme 1047 potenciálnych škôlkarov vo veku od 2,5 roka. Ak by sme umiestnili v našich materských školách všetky tieto deti, aj v prípade zrušenia MŠ na Ulici S. Tomášika budeme ešte disponovať voľnými kapacitami,“ povedala riaditeľka Správy školských zariadení v Spišskej Novej Vsi Markéta Ďuríková. Zároveň dodala, že v prípade potreby špeciálnej triedy pre deti s autizmom, je mesto pripravené vytvoriť podmienky v inej MŠ.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR