Ilustračný obrázok k článku Spišská Nová Ves prechádza do oranžovej farby okresu: Aké obmedzenia nás postihnú?
Zdroj: TASR/František Iván

Spišská Nová Ves prechádza do oranžovej farby okresu: Aké obmedzenia nás postihnú?

V okresoch v stupni ostražitosti, teda v oranžovej farbe, bude potrebné nosiť rúško v interiéri a v exteriéri na hromadných podujatiach.

Správy
Správy

Spišská Nová Ves prechádza do oranžovej farby okresu: Aké obmedzenia nás postihnú?

V okresoch v stupni ostražitosti, teda v oranžovej farbe, bude potrebné nosiť rúško v interiéri a v exteriéri na hromadných podujatiach.

Ilustračný obrázok k článku Spišská Nová Ves prechádza do oranžovej farby okresu: Aké obmedzenia nás postihnú?
Zdroj: TASR/František Iván

Oranžové (ostražitosť) budú na Slovensku okresy Gelnica, Košice I.-IV., Košice-okolie, Poprad, Spišská Nová Ves a Stará Ľubovňa. Pohyb osôb sa neobmedzí. Vyplýva to z najnovšieho Covid automatu, ktorý vstúpi do platnosti v pondelok 16. 8.

Pre kompletne zaočkovaných bude platiť vstup na hromadné podujatia bez limitu. Ide o osoby, ktoré sú 14 dní po druhej dávke dvojdávkovej vakcíny alebo 21 dní po jednodávkovej vakcíne, alebo 14 dní po akejkoľvek dávke, ak osoba prekonala ochorenie Covid-19 za ostatných 180 dní.

Počet osôb

Materiál počíta aj s možnosťou režimu očkovaných, testovaných a ľudí, ktorí prekonali ochorenie Covid-19, teda s tzv. režimom OTP. Pre takéto osoby bude na hromadných podujatiach platiť obmedzenie kapacity na sedenie v interiéri na 25 percent a v exteriéri 50 percent kapacity.

Pokiaľ nie je určiteľná kapacita, v režime OTP pôjde maximálne do 1 000 osôb v exteriéri, do 500 v interiéri.

Covid automat počíta aj s tzv. základným režimom. Pod ním sa myslia všetky osoby bez ohľadu na ich prípadné očkovanie, prekonanie choroby či výsledok testovania.

Pre hromadné podujatia bude platiť v interiéri sedenie na 25 percent a v exteriéri 50 percent kapacity, maximálne však do 200 osôb v exteriéri, do 100 v interiéri, na státie v exteriéri 100 a v interiéri 50. Povinný bude aj zoznam účastníkov.

Ponúkame aj ďalšie aktuality zo Slovenska:

Pri vysoko rizikových aktivitách, akými sú svadby, kary, oslavy či napríklad večierky, bude pre režim kompletne zaočkovaných aj pre režim OTP povinnosťou mať zoznam účastníkov.

Návštevy v nemocniciach

V prípade kompletne zaočkovaných bude môcť byť maximálne 100 osôb v interiéri a 200 v exteriéri, respektíve podľa príslušného semaforu. V režime OTP bude môcť na takýchto podujatiach byť maximálne 50 osôb v interiéri a 100 v exteriéri.

Návštevy v nemocniciach či väzniciach budú v prípade kompletne zaočkovaných bez obmedzení a v prípade režimu OTP budú povolené po súhlase zriaďovateľa alebo riaditeľa.

Pre fitness v oranžových okresoch nebude pre plne zaočkovaných platiť žiadne obmedzenie.

Pre režim OTP bude platiť obmedzenie maximálne 20 osôb alebo minimálne 15 štvorcových metrov na osobu. Pre základný režim bude platiť obmedzenie na desať osôb.

Nové správy máme aj z východu:

Pre wellness, akvaparky a kúpele, ktoré nevyplývajú zo zdravotnej indikácie, nebude pre plne zaočkovaných platiť žiadne obmedzenie. Pre režim OTP bude platiť obmedzenie maximálne 50 percent kapacity, maximálny počet osôb bude do 1 000.

Obchody a služby

Pre základný režim budú tieto aktivity v stupni ostražitosti zakázané. Pri bazénoch a plavárňach bude v prípade režimu OTP platiť obmedzenie na maximálne 50 percent kapacity a v prípade základného režimu bude v oranžových okresoch môcť byť maximálne desať ľudí.

Obchody a služby budú v režime OTP a v základnom režime fungovať tak, že na predajnej ploche obchodu bude môcť byť maximálne jedna osoba na 15 štvorcových metrov.

Interiér v reštaurácii

V reštauráciách bude pre plne zaočkovaných či pre režim OTP platiť, že v interiéri budú môcť byť pri stole štyri osoby alebo osoby z jednej domácnosti.

Exteriér bude bez obmedzení.

Pre základný režim bude platiť, že na terasách bude môcť byť maximálne do desať osôb. Ubytovacie zariadenia budú pre základný režim zakázané.

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Hl. foto: ilustračné

Nový Covid automat od 16. augusta
4
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín