JAB Kultúra

Skvelé! Divadlo Kontra zo Spišskej sa stalo divadlom sezóny v ankete Dosky 2019

Špeciálna divácka cena sa udeľuje len 2 roky a už dva roky po sebe ju získalo práve divadlo Kontra. Cenu prevzal herec a spoluzakladateľ Peter Čižmár.

Ilustračný obrázok k článku Skvelé! Divadlo Kontra zo Spišskej sa stalo divadlom sezóny v ankete Dosky 2019
Zdroj: TASR

Ocenenia Dosky 2019 boli odovzdané v nedeľu počas slávnostného ceremoniálu v budove Mestského divadla P. O. Hviezdoslava v Bratislave. Išlo o 24. ročník divadelných ocenení sezóny – Dosky, ankety divadelných kritikov a teoretikov.

Ocenené bolo aj Divadlo Kontra zo Spišskej Novej Vsi. To sa opätovne stalo (tak ako vlani) divadlom sezóny 2019.

Táto špeciálna divácka cena sa udeľuje len 2 roky. Už dva roky po sebe ju získalo práve divadlo Kontra. Je to cena Slovenskej sporiteľne a viaže sa k nej suma 5000 eur na podporu divadla. Diváci mohli hlasovať za všetky profesionálne divadla na Slovensku.

Tohto roku s veľkým predstihom oproti iným divadlám vyhrala opäť Kontra, ktorá získala viac ako tisíc hlasov. Celkovo hlasovalo 4000 divákov.

Ako povedal pre Spišskú 24 herec a spoluzakladateľ divadla Kontra Peter Čižmár, divadlo Kontra spolu založili s Klaudynou Rozhin v roku 2007 a v tom istom roku získali aj prvé Dosky: Objav sezóny za inscenáciu „Howie a Rookie“. Odvtedy podľa jeho slov zrealizovali 16 premiér, všetky v Klaudyninej ré­žii.

„Všetky naše predstavenia boli prvými uvedeniami hier na Slovensku, takmer všetky získali dôležité ocenenia na prestížnych zahraničných divadelných festivaloch. Odohrali sme viac ako 2000 predstavení nielen doma v Spišskej Novej Vsi, ale po celom Slovensku," priblížil s tým, že Kontra si zahrala aj v Nemecku, Anglicku, Maďarsku, Čechách, Poľsku, Litve, Ukrajine, Rusku, Turecku, Arménsku, Macedónsku či Albánsku.

„Táto cena pre nás znamená najviac. Je to cena diváka a pre nás je divák v divadle najdôležitejší. Nechceme ho nikdy sklamať, chceme robiť naďalej divadlo poctivé, odvážne, nezávislé, kde sa budú hrať tí najdôležitejší autori a v hrách sa budú riešiť tie najdôležitejšie témy. A ak diváka zabavíme, tak len kvalitnou komédiou a titulom, ktorý uvádzajú popredné svetové javiská. Aby dostal to, čo sa hrá aktuálne vo svete. Nechceme a nebudeme podliezať žiadnu latku. Na to je škoda života:)," vyjadril sa Peter Čižmár.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Spišskej a okolia.

V priloženom videu sa môžete pokochať výhľadom zo Šarišského hradu, ktorý sa nachádza v susednom kraji.

Zdroj: Dnes24.sk

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie