Nedeľa 21. júl 2019 Daniel  26 °C
Jana Buvalová Rôzne

Skúška dospelosti už odštartovala: Reportáž z prvého dňa maturít na gymnáziu v Spišskej

Skúška dospelosti čaká tento týždeň nejedného študenta strednej školy. My sme sa boli pozrieť, aká atmosféra vládne gymnáziom na Školskej v Spišskej Novej Vsi.

Ilustračný obrázok k článku Skúška dospelosti už odštartovala: Reportáž z prvého dňa maturít na gymnáziu v Spišskej
Zdroj: Dnes24.sk

Sústredené tváre, opakovanie maturitných tém a hlavne nervozita vládla počas našej návštevy na chodbách novoveského gymnázia na Školskej. Pred triedami stáli študenti a čakali na to, aby ukázali, čo sa za štyri roky naučili. Zaujímalo nás, ako maturanti prežívali akademický týždeň aj to, z čoho majú najväčší stres?

Krátky akademický týždeň

Ako nám prezradila maturantka Silvia, akademický týždeň bol jej najhorším týždňom, lebo bol krátky a rýchlo prešiel. „Snažila som sa pripraviť čo najlepšie, ale nestihla som si všetko zopakovať . Čo všetko viem sa uvidí tak o hodinku,“ povedala s úsmevom. Ako pre náš portál prezradila, najväčší stres má z dejepisu. „Je tam veľa rokov a údajov už sa mi pletie studená vojna s 30 ročnou, ale v každom z predmetov sa nájde otázka, ktorú neviem,“ prezradila s tým, že po úspešnej maturite, by chcela ísť študovať na Univerzitu Komenského.

Tesne pre vstupom do maturitnej miestnosti sme odchytili ďalšieho maturanta a boli sme zvedaví na jeho pocity. „Stres a nervozita. Idem maturovať z angličtiny – čo je pre mňa najväčší stres. Dúfam, že sa stihlo za tie roky na mňa niečo nalepiť ,“ stihol nám povedať pred vstupom do maturitnej miestnosti. Aj Daniel čakal na maturitnú skúšku z angličtiny. Akademický týždeň podľa jeho slov celkom zvládol a napriek tomu, že sa denne učil 5 až 6 hodín priznáva, že sa mohol učiť aj viac. „Chcel by som si vytiahnuť tému o rodine, alebo rozprávanie o Slovensku. Určite čo by som nechcel, je otázka číslo 13,“ bolo želanie maturanta.

Lepšie, ako v predstavách

Gymnazistka Katka vstávala počas akademického týždňa ráno o deviatej a opakovaniu maturitných tém sa venovala až do desiatej večera. „Absolútny stres mám z nemčiny, lebo tú som si vôbec nestihla pozrieť, pripravovala som sa na matematiku, slovenčinu aj dejiny umenia tak uvidíme, ako to dopadne,“ prezradila s tým, že dnes ju čakajú dva maturitné predmety. A to práve nemčina a matematika.

Ivana už mala angličtinu za sebou. ,,Išla som, ako prvá bolo to stresujúce strašne som sa bála, ale našťastie som to zvládla,“ prezradila svoje pocity s tým, že si vytiahla otázku, ktorú si stihla ešte ráno zopakovať. O pokračovaní v ďalšom štúdiu má jasno. „Chcela by som ísť na pedagogickú do Bratislavy, no všetko závisí od maturity,“ doplnila. Aj Ivanina spolužiačka, ktorá mala za sebou skúšku zo slovenského jazyka s úsmevom na perách priznala, že aj keď bola pred skúškou nervózna – dnu je to omnoho lepšie, ako si predstavovala.

Skúška dospelosti bude prebiehať až do štvrtku a každý deň sa študenti zapotia z predmetov, ako je slovenský jazyk, matematika, fyzika, dejepis, nemčina, angličtina či dejiny umenia. Maturita prebieha do piatej poobedia a študenti majú na každom predmete po vytiahnutí otázky 20 minút na prípravu a 20 minút na odpoveď. Vyberať si môžu z 30 maturitných tém z každého predmetu.

Maturantov tesne pred skúškami si môžete pozrieť v našej fotogalérii.

Čítajte tiež:

Maturanti zo Spišskej obrazom: Takto to vyzeralo tesne pred či po skúške...
10
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk