Jana Buvalová Rôzne

Skončilo hlasovanie o najkrajší erb obce Spišskonovoveského okresu: Ktorý sa ním stal?

Je ich 30, no tento titul mohol získať len jeden z nich. Prinášame vám výsledky hlasovacej súťaže o najkrajší erb spomedzi obcí nášho okresu.

Ilustračný obrázok k článku Skončilo hlasovanie o najkrajší erb obce Spišskonovoveského okresu: Ktorý sa ním stal?
Zdroj: TASR

Pred pár dňami odštartovala na portáli Spišská 24 hlasovacia súťaž o najkrajší erb spomedzi obcí patriacich do okresu Spišská Nová Ves a hlasovať bolo možné do polnoci 8. novembra. Ako to dopadlo?

Online hlasovanie o najkrajší erb obce Spišskonovoveského okresu vyhral ten, na ktorom je zobrazený podľa Heraldického registra Slovenskej republiky v striebornom štíte čierny kráčajúci prirodzený medveď v striebornej zbroji. Patrí obci Iliašovce a dostal 14,8% zo všetkých hlasov.

Druhú a tretiu priečku si delia s 12,5 % hlasov Markušovce (v erbe vyobrazený anjel) a Odorín ( v erbe vyobrazená kniha). Na štvrtom mieste sa umiestnil Poráč, ktorého erb získal 8 % hlasov ( v erbe rímsky vojak) a o piate a šieste miesto sa taktiež delia dve obce, ktoré získali zhodný počet hlasov a to konkrétne 6,8 % . Ide o dediny Hnilčík a Rudňany. Zaujímavosťou je, že obe obce majú vo svojich erboch vyobrazené banícke kladivká. Rudňany majú k nim aj tri zelené smreky, vyrastajúce z vrcholov zeleného trojvršia.

Nielen erby, ktoré obsadili prvých päť miest, si môžete pozrieť v pripojenej galérii. Nájdete tam tiež kompletné výsledky tejto hlasovacej súťaže.

Erby majú svoju bohatú históriu a tie prvé sa spájajú ešte s 12. storočím. Viac zaujímavosti o nich nám poskytla etnologička a historička Katarína Nádaská. Nenechajte si to ujsť v pripojenom videu.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Spišskej a okolia.

Kompletné výsledky súťaže o najkrajší erb obce Spišskonovoveského okresu
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie