MAK Správy Samospráva

Skládku odpadov pri Spišskej plánujú rozšíriť. Obyvatelia sú proti

Skládke komunálneho odpadu Kúdelník pri obci Lieskovany dochádza kapacita. Rozrásť by sa mala o ďalšie dve etapy.

Ilustračný obrázok k článku Skládku odpadov pri Spišskej plánujú rozšíriť. Obyvatelia sú proti
7
Galéria

Skládka Kúdelník II. sa nachádza neďaleko Spišskej Novej Vsi a slúži aj pre obyvateľov okresov Levoča, Gelnica a časti okresu Poprad. Odpad sem zvážajú z domácností približne od 260-tisícov obyvateľov. Prevádzkuje ju spoločnosť Brantner Nova, kde má mesto Spišská Nová Ves 8 percentný podiel.

Prevádzkovateľ podal žiadosť o rozšírenie skládky v rámci štvrtej a piatej etapy približne pred troma rokmi. Ministerstvo životného prostredia nateraz povolilo iba štvrtú etapu, pri tej sa počíta s kapacitou 600-tisíc ton odpadu.

Žiadosť nateraz prešla procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) a na konci roka 2019 bol vydaný súhlas na rozšírenie skládky o 4. etapu.

Tretej etape skládky sa končí kapacita približne o tri až štyri roky a štvrtá by mala slúžiť zhruba ďalších desať.

„Kapacita skládky je teraz na nejakých 14 rokov. Povedal by som, že je najvyšší čas, aby sa začalo mesto strategicky zaujímať o to, akým spôsobom bude likvidovať odpad, hlavne komunálny po týchto rokoch. Ale zároveň je potrebné povedať, že zákon zaväzuje samosprávy od roku 2021, aby odpad, ktorý ukladajú na skládky, prešiel triedením, zhodnocovaním,“ povedal primátor Spišskej Novej Vsi Pavol Bečarik (SNS) pre denník Sme.

Obyvatelia sú proti

Proti rozširovaniu skládky sa ale postavili miestni obyvatelia. Občiansky aktivisti z neďalekej obce Lieskovany tak zaslali ministerstvu svoje pripomienky a zapojili sa tak do pripomienkového konania posudzovania vplyvov EIA. Všetkým požiadavkám zatiaľ ministerstvo vyhovelo, ale konečné rozhodnutie ešte nepadlo. Ostatné zainteresované strany totiž podali rozklad vo veci rozhodnutia.

„Naším hlavným cieľom je ustrážiť tento projekt v medziach zákona, v rámci medzí kvality životného prostredia, aby sa kvalita neznižovala, nezhoršovala. Aby bolo dodržané ochranné pásmo skládky, teda päťsto metrov, ktoré definuje zákon, od plánovaného územného celku. To momentálne nie je dodržané. A zamedzenie šírenia odpadov, s tým súvisí aj plánované navýšenie násypu skládky o 18 metrov, nad najvyšší bod spojovacej cesty medzi Spišskou Novou Vsou a Markušovcami,“ vyjadril sa aktivista Martin Pačnár z obce Lieskovany pre Sme.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie