Veronika Ondo-Cholewová Rôzne

Samospráva v našom okrese plánuje výstavbu nabíjačiek na elektromobily

Počet nabíjačiek na elektromobily sa výrazne zvýši. Pribudnú aj v našom meste.

Ilustračný obrázok k článku Samospráva v našom okrese plánuje výstavbu nabíjačiek na elektromobily
Zdroj: TASR

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR podporí v prvom kole výzvy výstavbu nabíjacích staníc so striedavým prúdom (AC) pre elektromobily v 72 mestách a obciach. Do pol roka by tak malo byť na Slovensku približne 400 AC nabíjacích bodov, informovalo vo štvrtok MH. Rezort už pripravuje druhé kolo dotácií.

Rozvoj infraštruktúry

Ministerstvo hospodárstva na podporu výstavby nabíjačiek vyčlenilo 500.000 eur, pričom z tejto sumy sa vyčerpá viac ako 350 000 eur. Podporu najviac využili obce a mestá v Prešovskom, Nitrianskom a Košickom kraji.

„Pre rozšírenie elektromobility je kľúčový rozvoj nabíjacej infraštruktúry. Cieľom tejto výzvy bolo podporiť predovšetkým budovanie nabíjacích staníc mimo hlavných diaľnic a rýchlostných ciest, a tiež v menej rozvinutých regiónoch. To sa nám podarí,“ zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).

Slovenské mestá

Najviac nabíjacích staníc, a to päť, pribudne v okresoch Komárno a Nitra, štyri stanice postavia samosprávy v okrese Michalovce, po tri nabíjacie stanice pribudnú aj v okresoch Senica, Medzilaborce a Spišská Nová Ves.

Ministerstvo už pripravuje pokračovanie tejto výzvy. „Chceme rozšíriť okruh osôb oprávnených čerpať dotáciu. Okrem samospráv budú mať v druhom kole možnosť uchádzať sa o finančnú podporu aj podnikatelia,“ priblížil minister. Keďže do druhého kola sa presunú aj nevyčerpané finančné prostriedky z prvého kola, celková suma, ktorá sa by sa mala prerozdeľovať, bude 650 000 eur.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Pozrite si na fotkách nabíjacie stanice pre elektromobily.

Nabíjacie stanice pre elektromobily
10
Galéria

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie