Kultúra

Prázdniny odštartujú v Spišskej veľkolepo: Jedinečný festival už o pár dní

Spišská bude hostiť unikátne podujatie. Festival Živé sochy sa v treťom roku svojej existencie premiérovo dostal medzi najlepšie podujatia v Košickom kraji.

Ilustračný obrázok k článku Prázdniny odštartujú v Spišskej veľkolepo: Jedinečný festival už o pár dní
Zdroj: Dnes24.sk

Tretí ročník festivalu Živé sochy bude pokračovať v úspešnej tradícii, ktorú organizátori nastolili za ostatné dva roky. Okrem populárnych slovenských živých sôch Big Names, známych z Česko Slovensko má talent i Britain’s Got Talent, na Spiš zavítajú aj zahraniční umelci. Holandský mím a majster sveta v živých sochách Frans Vogels a Austrálčanka Chae Lindeman.

"Big Names na festivale samozrejme nemôžu chýbať, ale rovnako sa tešíme z účasti zahraničných umelcov,” hovorí zakladateľ festivalu Radovan Michalov. Organizátori sú radi, že si festival na Slovensku našiel svoje miesto, a chcú nadviazať na divácky úspech z prvých dvoch rokov. "Keďže nič podobné predtým na Slovensku nebolo, nevedeli sme, ako budú ľudia reagovať. Vzhľadom na medzinárodné úspechy a dobré ohlasy, ktoré mali živé sochy Big Names alebo zrkadloví ľudia Mirror Family, sme tušili, že takýto festival bude mať úspech,” povedal.

Aj edukačné poslanie

Domáce umelecké zoskupenie Big Names sa pravidelne prezentuje po celom svete. Nedávno sa podieľalo na veľmi úspešnom projekte Majstrovská osmička počas uplynulých MS v hokeji v Košiciach. Predstavilo sa tiež v aktuálnej sérii Britain’s Got Talent, kde mu porotcovia, na čele so Simonom Cowellom, dali jednohlasné „áno“.

„Som rád, že práve Spišská Nová Ves sa stala domovom slovenského festivalu živých sôch s medzinárodnou účasťou, ktoré nie sú iba samoúčelnou atrakciou na fotenie. Napĺňajú predovšetkým originálnym spôsobom edukačné poslanie. Sú živou encyklopédiou svetových i našich dejín, približujú tisíckam návštevníkov našu minulosť a historický odkaz vedcov, umelcov, dejateľov,“ uviedol Pavol Bečarik, primátor mesta Spišská Nová Ves.

Festival Živé sochy v Spišskej Novej Vsi je tohto roku po prvý raz zaradený medzi TOP podujatia Košického samosprávneho kraja. Oproti predošlým dvom ročníkom sa termín presunul z konca leta na jeho začiatok.

Bohatý sprievodný program

Fascinujúce umenie živých sôch si prichádzajú pozrieť domáci aj zahraniční návštevníci, čím získava nadregionálny rozmer. „Aj preto sme sa rozhodli ho po prvýkrát zaradiť medzi TOP podujatia. Zoskupenie Big Names, ktoré v preklade znamená „veľké mená“, je počas roka náročné vidieť doma, pretože vystupujú všade v zahraničí. Návštevníci majú preto jedinečnú príležitosť vidieť ich aj v našom kraji,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Okrem hlavného programu nebude chýbať ani bohatý sprievodný program. Na námestí v uliciach Spišskej Novej Vsi návštevníci stretnú množstvo umelcov, pripravený bude aj detský program a tiež gastrozóna s koncertným pódiom.

Novinkou tohto roka je mobilná aplikácia, šikovný sprievodca, ktorá umožní nájsť návštevníkom jednotlivé sochy na námestí a predstaví osobnosti, ktoré znázorňujú. Je dostupná v slovenskom a anglickom jazyku.

Festival Živé sochy vznikol v roku 2017 a úspešnosť prvých dvoch ročníkov potvrdzujú tisícky návštevníkov z celého Slovenska, ale dokonca aj z Poľska alebo Česka. Spišskú Novú Ves toto podujatie zmenilo na nepoznanie, vstup na podujatie je bezplatný a takto to podľa riaditeľa a zakladateľa festivalu aj ostane. "Nie je ľahké niečo takéto zorganizovať, ale chceme, aby bol aj naďalej festival prístupný pre všetkých. S veľkou podporou mesta a kraja sa nám to zatiaľ darí,” dodal.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Spišskej a okolia.

Minuloročný festival statického umenia si môžete pozrieť aj v priloženej galérii.

Veľká fotogaléria: Vychutnajte si atmosféru druhého ročníka Živých sôch
35
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie