Aktualizované Krimi

Policajt mal zbiť päť detí v osade, prípad rieši inšpekcia ministerstva vnútra

Policajt mal vykonávať obhliadku osady spolu s príslušníkmi armády. Keď policajt uvidel deti, že sú vzdialené od svojich domovov, mal ich napadnúť.

Ilustračný obrázok k článku Policajt mal zbiť päť detí v osade, prípad rieši inšpekcia ministerstva vnútra
8
Galéria
Zdroj: TASR

Policajt mal v pondelok (27. 4.) zbiť päť detí v rómskej osade v Krompachoch. Upozornila na to Únia Rómov na Slovensku.

Napadol deti

Ministerstvo vnútra uviedlo, že nadriadení policajta krátko po zákroku vec preverili a v prípade už koná inšpekcia. Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková považuje policajný zásah proti deťom za neprimeraný a neadekvátny. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSLP) vyzvalo policajného prezidenta Milana Lučanského, aby prípad preveril.

Deti sa mali nachádzať v karanténnej oblasti. Policajt mal vykonávať obhliadku osady spolu s príslušníkmi armády. Keď policajt uvidel deti, že sú vzdialené od svojich domovov, mal ich napadnúť.

Taktiež sa im mal vyhrážať služobnou zbraňou a zbiť ich obuškom, opisuje prípad Únia Rómov na Slovensku.

„Žiadame, aby bol tento incident vyšetrený nezávislou komisiou, pretože už nemáme dôveru v nestrannosť zo strany inšpekcie ministerstva vnútra. Viackrát a opakovane sa stalo, že obdobné zásahy skončili po vyšetrení inšpekciou obvinením samotných poškodených a zásah polície bol definovaný ako oprávnený,“ uvádza únia. V súvislosti s prípadom žiada aj o stretnutie s premiérom Igorom Matovičom, ministrom vnútra Romanom Mikulcom (obaja OĽaNO) a ombudsmankou Máriou Patakyovou.

Dôvera Rómov k polícii

Bučková vyzýva policajtov, aby zodpovedne zvažovali použitie svojich oprávnení a donucovacích prostriedkov. „Osobne mi je ľúto, že pribúda počet sporných policajných zásahov voči príslušníkom rómskych komunít. Verím, že v Krompachoch išlo o skratové konanie príslušníkov polície voči rómskym deťom, pretože takéto zákroky neprispievajú k zvýšeniu dôvery v políciu,“ povedala.

Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity plánuje hľadať čo najefektívnejšie spôsoby pre spoluprácu so zástupcami polície, aby sa predchádzalo napätým situáciám a zvýšila sa dôvera Rómov k polícii.

SNSLP vyzýva Lučanského, aby preveril skutočnosti vo veci zbitia detí a aby prijal opatrenia, ak sa postup polície v osade potvrdí. „Ani súčasná situácia a vyhlásený núdzový stav nedávajú autoritám mandát na tak závažný zásah do ľudských práv a dôstojnosti občanov, akým je neprimerané použitie sily a násilia,“ podotkol Tomáš Földes, ktorý je dočasne poverený vedením strediska. Dodáva, že karanténne opatrenia v rómskych komunitách sú nastavené veľmi krehko.

Rieši to inšpekcia

Tlačový odbor Úradu vlády (ÚV) SR pre TASR spresnil, že incident začala inšpekcia ministerstva riešiť na základe podnetu poradcu premiéra pre rómske komunity Petra Polláka. ÚV tvrdí, že podľa rezortu sú informácie, ktoré o konflikte šíri Únia Rómov na Slovensku výrazne odlišné od skutočnosti. „Násilie na deťoch je citlivá a neprípustná vec, preto budeme celý prípad aj naďalej veľmi pozorne sledovať. ÚV čaká na podrobnú správu o tom, čo presne a ako sa stalo,“ konštatuje tlačový odbor.

Ilustračný obrázok

Zdroj: Facebook
Zdroj: TASR

Najčítanejšie