JAB Rôzne

Počuli ste už o Ulicovici? V známej dedine neďaleko Spišskej prebieha pravidelne, VIDEO

Spoznať všetkých susedov, posedieť, zabaviť a hlavne porozprávať. To sú veci ktoré, v dnešnej uponáhľanej dobe veľmi chýbajú. V Spišskom Hrhove to vyriešili po svojom.

Ilustračný obrázok k článku Počuli ste už o Ulicovici? V známej dedine neďaleko Spišskej prebieha pravidelne, VIDEO
3
Galéria

Neďalekú obec Spišský Hrhov netreba našim čitateľom zvlášť predstavovať. Známa je svojím tradično – netradičným festivalom, ale aj tým, že ako jedna mála z obcí na Slovensku sa viac rozrastá a obyvateľov v nej stále pribúda.

Obec získala aj niekoľko ocenení a je výnimočná aj mnohými zaujímavosťami, ktoré by ste v inej obci nenašli. Tentokrát prišli s ďalším zaujímavým nápadom, ktorý by mohol byť inšpiráciou aj pre ostatných.

Utuženie vzťahov

Organizujú totižto takzvanú Ulicovicu. „Nápad vznikol na základe toho, že sme chceli posilniť nejaké neformálne vzťahy v obci, lebo máme skúsenosť že keď sa ľudia rozprávajú, rúcajú sa bariéry a zvyšuje sa súdržnosť ľudí aj celej obce. V dnešnej dobe sa bariéry zvyšujú a preto sme chceli spraviť niečo v tomto smere," prezradil dôvod konania týchto podujatí starosta obce Spišský Hrhov, Vladimír Ledecký.

Ako doplnil, prvú Ulicovicu pripravil on so svojimi susedmi na skúšku. „Akcia sa ujala, ľuďom sa to páčilo a zatiaľ do funguje," vysvetlil s tým, že podujatie organizuje vždy jedna ulica v obci, ktorú určí a to je všetko čo v tomto smere spraví. Obecné peniaze do tejto akcie podľa jeho slov nejdú.

„Ľudia z určenej ulice sa stretnú a dohodnú, kde to chcú urobiť, ako to bude vyzerať. Všetko je v ich réžii. Na poslednej takejto akcii bolo takmer 400 ľudí," dodal.

Výber úplne náhodný

Ani on sám na žiadnej z nich nechýba. „Mám to v náplni práce. Rád sa s nimi stretnem a porozprávam aj mimo obecného úradu a úroveň ulicovíc od akcie k akcii stúpa, takže je tam radosť chodiť," povedal.

Zaujímalo nás podľa čoho sa vyberá ulica a v akom termíne sa Ulicovice uskutočňujú. „Hoci v našej obci robíme rôzne podujatia, niekedy sa nájde hluché miesto a vtedy si poviem že už je čas. Pozerám von oknom z obecného úradu, keď zbadám niekoho, kto býva na tej ulici, ktorá to ešte nerobila, tak ho odchytím a dohodnem sa s ním,„ zasmial sa . , Ako hovorí, zatiaľ sa nestretol s odmietnutím. Aj keď je Spišský Hrhov väčšia obec, v ktorej je už takmer 2000 obyvateľov, ulice sa pomaly míňajú. Aj v takomto prípade má starosta Hrhova už riešenie. „Keďže dostávam od obyvateľov obce len pozitívne ohlasy na toto podujatie, keď sa vystriedajú všetky ulice pôjdeme odznova. :) Veď stretávok pri dobrom jedlom, pití, v príjemnej atmosfére s dobrými susedmi či priateľmi nikdy nie je dosť,“ uzavrel starosta.

Zábery z poslednej Ulicovice nájdete aj v našich galériách.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Spišskej a okolia.

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie