Ilustračný obrázok k článku Po prázdninách sa vrátia do nového: Župa opravuje stredné školy v celom kraji
Zdroj: Facebook.com/Rasťo Trnka

Po prázdninách sa vrátia do nového: Župa opravuje stredné školy v celom kraji

Košický kraj využíva prázdniny na opravu a modernizáciu škôl. Kde všade čakajú na žiakov vynovené priestory?

Správy
Správy

Po prázdninách sa vrátia do nového: Župa opravuje stredné školy v celom kraji

Košický kraj využíva prázdniny na opravu a modernizáciu škôl. Kde všade čakajú na žiakov vynovené priestory?

Ilustračný obrázok k článku Po prázdninách sa vrátia do nového: Župa opravuje stredné školy v celom kraji
Zdroj: Facebook.com/Rasťo Trnka

Košický samosprávny kraj (KSK) využíva počas leta prázdne stredné školy na rekonštrukcie priestorov. Pracuje sa na Zemplíne, v Košiciach aj Spišskej Novej Vsi.

Veľké zmeny na Zemplíne

V Michalovciach začala župa s budovaním spojovacej chodby na Strednej zdravotníckej škole. „Okrem obnovy fasád či výmeny okien sme sa pustili aj do vybudovania spojovacej chodby, ktorá budúcim zdravotníkom zlepší prechod medzi budovami. Vyučovanie prebieha v dvoch nezávislých budovách, medzi ktorými museli študenti doposiaľ prechádzať cez školský dvor. Prepojenie budov spojovacou chodbou bude nielen funkčným, ale aj moderným a dizajnovým riešením," uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Práce na Strednej zdravotníckej škole neovplyvnia začiatok nového školského roka. Na výstavbu novej spojovacej chodby vyčlenila župa 330-tisíc eur. Do vynovených priestorov sa v septembri vrátia aj študenti michalovského Gymnázia Ľudovíta Štúra, kde prebiehala modernizácia učební či chodieb, na ktorých pribudli nové oddychové zóny. Košický samosprávny kraj pripravuje aj komplexnú rekonštrukciu fasády za 860-tisíc eur.

Novinky na Spiši

Jednou z ďalších investičných akcií je aj rekonštrukcia časti objektov vrátane otvorenia školskej jedálne na Strednej priemyselnej škole technickej v Spišskej Novej Vsi. Stavbári tam počas leta demontovali omietky a rozvody, uskutočnili zemné výkopové práce a do konca augusta vymenia výplne otvorov s otvorením priestoru do átria školy. Kraj túto obnovu podporil sumou viac ako 152-tisíc eur.

Oprava predchádza plánovanému projektu vodozádržných opatrení, na ktorý škola požiadala o nenávratný finančný príspevok Ministerstvo životného prostredia SR a KSK sa aj tento projekt zaviazal kofinancovať. Na škole by tak mohla pribudnúť tzv. zelená strecha, retenčné nádoby na zachytenie dažďovej vody, asfalt v objekte sa vymení za trávnatý povrch a pribudnú aj dažďové záhrady či jazierka.

Nové okná sú už na Gymnáziu Javorová v Spišskej Novej Vsi, kde ešte prebieha oprava podláh v budove školy.

Stavebný ruch v Košiciach

Do vynovených priestorov sa v novom školskom roku vrátia aj žiaci a zamestnanci Gymnázia v Sobranciach, Gymnázia, Šrobárova 1 v Košiciach a Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej na Komenského v Košiciach. Na všetkých troch školách župa realizuje rekonštrukciu fasády.

Na oprave strechy sa počas leta pracuje na Strednej odbornej škole priemyselných technológií Košice-Šaca. Študenti sa po prázdninách vrátia do vymaľovaných priestorov Školského internátu na Medickej ulici v Košiciach.

Košický kraj má po úspešnom verejnom obstarávaní v pláne vymeniť okná či opraviť elektroinštalácie napríklad na košických gymnáziách Opatovská 7 a Trebišovská 12, ako aj v budove Obchodnej akadémie na Watsonovej ulici v Košiciach. S niektorými prácami pomôže aj Sociálny podnik KSK.

Viac správ zo Slovenska

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín