JAB Iné športy

Peter (18) to v boxerskom ringu vie a už teraz na seba strháva pozornosť: Mladý talent prepisuje históriu Spišskej

Spišská Nová Ves je na športové talenty skutočne bohatá. Jedným z dôkazov toho, že nám v meste vyrastá aj mladá generácia šikovných športovcov, je aj boxerista Peter Gotsch. V rozhovore nám porozprával viac o svojej záľube.

Ilustračný obrázok k článku Peter (18) to v boxerskom ringu vie a už teraz na seba strháva pozornosť: Mladý talent prepisuje históriu Spišskej
Zdroj: Dnes24.sk

Študent Hotelovej akadémie v Spišskej Novej Vsi a rodený Novovešťan Peter Gotsch (18) si vybral za svoje hobby trošku drsnejší šport. Aj napriek tomu sa za pomerne krátky čas teší z viacerých úspechoch, dokonca prepisuje históriu nášho mesta. Stal sa totižto doposiaľ prvým mužom v Spišskej Novej Vsi, ktorý doniesol striebornú medailu z majstrovstiev Slovenska v boxe.

Prečo si si vybral práve takýto šport?

Deväť rokov som hrával hokej. Keď som nastúpil na strednú, musel som ho nechať kvôli tomu, že som nestíhal časovo, pretože som začal študovať mimo Spišskej. Šport mi však veľmi chýbal a kamarát sa venoval boxovaniu, tak som sa k nemu pridal a išiel som si to vyskúšať.

Venoval si sa hokeju, čo je drsný šport, ale box je predsa len o čosi drsnejší. Čo ťa na ňom oslovilo?

Podľa mňa je box férový šport, čo sa mi páči. V ringu dostanete súpera v tej istej váhovej kategórii a na zápas dozerá hneď niekoľko rozhodcov.

Koľko sa venuješ boxu a aké boli tvoje začiatky?

Boxovať som začal pred dvomi rokmi. Išiel som na tréning s kamarátom a hneď sa ma ujal aj tréner, ktorý mi všetko vysvetlil.

Išiel si na tréning s ambíciou, že sa chceš niekedy postaviť aj do ringu?

Aj áno, ten kamarát už niečo za sebou mal, tak to ma dosť inšpirovalo. Chcel som niečo dosiahnuť, no veľa záleží od človeka, ako sa k tomu postaví a aj od trénera.

Máš teraz trénera?

Áno, mojím trénerom je Miroslav Čuj. Venuje sa mne aj ostatným v klube.

Ako často trénuješ a v čom spočívajú tvoje tréningy?

Bežne sú tréningy trikrát do týždňa, ja trénujem každý deň okrem soboty. Cez týždeň sú to dve hodinky, kde hodinu a pol sa venujem boxu, potom je pol hodinu strečing. V nedeľu zasa chodíme s trénerom behať na letisko, alebo plávať na plaváreň.

Po akom čase si sa dostal na svoj prvý zápas?

Po polroku tréningov mi tréner povedal, že už môžem ísť vyskúšať zápas.

Aké boli tvoje pocity, keď si išiel po prvýkrát do ringu na riadny zápas? Bál si sa?

Strach a rešpekt mám v podstate pred každým zápasom a pred tým prvým to bolo o to intenzívnejšie, že som sa bál, že si spravím hanbu a prehrám hneď v prvej minúte. Paradoxom bolo, že ten zápas som vyhral.

Koľko máš zápasov za sebou a aké úspechy za ten rok a pol v podstate dosiahol?

Okolo 25 zápasov. Získal som 2.miesto na turnaji v Česku v kategórii starší dorast, 2.miesto na majstrovstvách Slovenska a 1.miesto na medzinárodnom turnaji. Posledný úspech bolo 2.miesto na majstrovstvách Slovenska v kategórii muži, keďže som už mal 18.

Spomínal si, že ten prvý zápas vyšiel, ale stalo sa že si aj dostal, alebo si mal nejaký úraz?

Áno, dostal som. V mojom treťom zápase som dostal súpera, ktorý mal za sebou viac než dvesto zápasov. Vtedy som dostal poriadne na brucho aj na hlavu. Čo sa týka úrazov, zatiaľ som nič také vážne nemal, len bežné modriny, monokel, alebo narazený nos.

Nemal si chuť po takomto zápase s tým seknúť?

Práveže naopak. Prehratý zápas ma skôr naštartuje, že budem trénovať ešte viac, aby som ho v budúcnosti porazil.

Stávajú sa na zápasoch aj nejaké kuriózne či úsmevné situácie. Spomenieš si?

Tak priamo na zápasoch ani nie. Ale stalo sa mi, že som cestoval na jeden zápas do Bratislavy a súpera som vyradil po minúte a pol. Dostal K.O. a bolo po zápase.

Ako je to s rodičmi. Podporujú ťa v tom čo robíš?

Rodičia to zvládajú celkom dobre a sú radi, že sa venujem športu. Fandia mi, ale na zápasy nechodia. Nie žeby nechceli, ale ja nechcem. Predsa asi by som mal pred svojimi blízkymi trému.

Máš aj nejaký vzor?

Ani nie. Pozerám videá rôznych boxerov, snažím sa od nich niečo naučiť, ale taký konkrétny vzor nemám.

Čo ťa čaká najbližšie?

Vo februári slovenská liga a určite aj majstrovstvá Slovenska. Ďalšie zápasy ešte neviem.

Čo by si chcel dosiahnuť v boxe, máš nejaké ciele?

Tak určite by som sa chcel boxu naďalej venovať aspoň počas štúdia. Po skončení hotelovej akadémie by som rád išiel na športovú vysokú školu a do budúcna sa uvidí. Minimálne by som sa rád stal trénerom.

Letia baby na boxeristov?

Tak to neviem, ja mám svoju a to mi stačí, lebo niekedy ani na ňu nemám toľko času, koľko by som chcel.

Môže vás zaujímať:

Foto: Peter Gotsch

Takto sa darí Peťovi v ringu
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie