Ilustračný obrázok k článku Pamätáte si? Štyri legendárne obchody zo socíku, ktoré sme navštevovali v Spišskej
Zdroj: TASR

Pamätáte si? Štyri legendárne obchody zo socíku, ktoré sme navštevovali v Spišskej

Cukráreň na Letnej, Ryba či partiovky. Novoveské obchodíky, na ktoré si dnes už pamätajú len tí skôr narodení, mali vo svojej dobe špecifický cveng.

Rôzne
Rôzne

Pamätáte si? Štyri legendárne obchody zo socíku, ktoré sme navštevovali v Spišskej

Cukráreň na Letnej, Ryba či partiovky. Novoveské obchodíky, na ktoré si dnes už pamätajú len tí skôr narodení, mali vo svojej dobe špecifický cveng.

Ilustračný obrázok k článku Pamätáte si? Štyri legendárne obchody zo socíku, ktoré sme navštevovali v Spišskej
Zdroj: TASR

Orientačnými bodmi stretnutí sa odjakživa stávali miesta zvlášť známe, viditeľné, jedinečné. Koľko z našich rodičov si dodnes dá stretnutie pri partiovke, či rybe? Dnes sa už obchody v centre Spišskej menia tak rýchlo, že ani nestihneme postrehnúť, aký sa tam práve nachádza.

Kedysi však prevádzky boli na jednom mieste roky a tak sa stávali nielen obľúbenými miestami na nákupy, ale aj orientačnými bodmi stretnutí. Niektoré obchody si tí skôr narodení pamätajú dodnes a ich názvy sa uchovali, aj keď predajne sú už dávnou minulosťou.

Ryba

Vôňa z tejto predajne zostala v pamäti mnohým obyvateľom Spišskej dodnes. Rybací šalát, treska v majonéze aj údené ryby. Návšteva Ryby na zimnej ulici bola hotovou spoločenskou udalosťou. Okrem rybacích dobrôt na stojáka podávali aj tri druhy podľa tých skôr narodených kvalitných polievok. Hrachová, držková či fazuľová dopĺňali sortiment obchodu s rybími dobrotami. Ako mnohí spomínajú, doba nebola taká uponáhľaná a na rozhovor pri čerstvom šaláte a kvalitnej polievke s dobre vychladeným pivkom sa vždy našiel.

Hračkárstvo

Ak v sedemdesiatych, či osemdesiatych rokoch chceli rodičia svojim deťom urobiť radosť, tak zaručene navštívili hračkárstvo na Letnej ulici. Aj keď sa dnes v ňom nachádza už úplne iný obchod s iným tovarom, pamätníci si neraz zaspomínali na časy hlavne spred Vianoc, keď na Štedrý deň od pol siedmej rána vystávali pred obchodom, aby sa im ušlo napríklad autíčko na zotrvačník a spravili tak svojim ratolestiam radosť.

Cukráreň na Letnej

Jeden z mála obchodov, ktorý prechádzal dnešným podobám cukrární aj keď doba už je podstatne iná. Podobne ako v Rybe ste si mohli pochutiť na rôznych šalátoch a iných dobrotách, sortiment bol však rôznorodejší. Na svoje si prišli aj tí, ktorí svojim chuťovým pohárikom radi dopriali sladkosti. Hlavne študenti vtedajšej Baníckej priemyslovky sa počas prestávok či po skončení vyučovania vrhli do cukrárne na pudingy či rôzne koláče. Návšteva tejto cukrárne bola aj akousi odmenou pre žiakov a študentov na konci školského roka za dobré vysvedčenie.

Partiovky

Obliecť a obuť sa bolo treba vždy. Veľký obchod u Poláka na Letnej ulici síce ponúkal okrem iného aj rozličný kusový či metrážny textil ako aj Baťa, ktorý ponúkal šitie topánok aj na zákazku. Zaručenými obchodmi, kde ste našli vždy niečo lacnejšie boli partiová obuv či textil. Partiovka, ako sa ľudovo zvykla nazývať, ponúkala široký sortiment za rozumné ceny. Nové topánky či rifle, ktoré mali určitú chybu krásy od výroby sa predávali veľmi dobre. Kto by pohrdol džínsami za 5 korún.

A čo vy? Pamätáte si na predajne podobné predajne z nášho mesta, ktoré sa vám viažu s krásnymi udalosťami, priateľmi z mladosti, či veselými historkami? Podeľte sa o ne s našimi čitateľmi. Budeme veľmi radi, ak ku svojim spomienkam pripojíte aj fotografie. Svoje príbehy, fotografie i spomienky nám môžete poslať na mailovú adresu: buvalova@global24.sk

Zaspomínať si na časy minulé, môžete aj prostredníctvom našej priloženej galérie.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Spišskej a okolia.

Zachytené objektívom: Takéto retro kúsky môžete vidieť v Spišskej
35
Galéria

Foto: Ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín