Ilustračný obrázok k článku Pád diaľničného mosta pri Iliašovciach: Nemecká statička vinu odmieta, hrozí jej 10 rokov
9
Galéria
Zdroj: TASR/Adriána Hudecová

Pád diaľničného mosta pri Iliašovciach: Nemecká statička vinu odmieta, hrozí jej 10 rokov

Na Okresnom súde v Spišskej Novej Vsi sa v piatok dopoludnia začalo pojednávanie s nemeckou statičkou Sabine H.

Aktualizované Krimi
Aktualizované Krimi

Pád diaľničného mosta pri Iliašovciach: Nemecká statička vinu odmieta, hrozí jej 10 rokov

Na Okresnom súde v Spišskej Novej Vsi sa v piatok dopoludnia začalo pojednávanie s nemeckou statičkou Sabine H.

Ilustračný obrázok k článku Pád diaľničného mosta pri Iliašovciach: Nemecká statička vinu odmieta, hrozí jej 10 rokov
9
Galéria
Zdroj: TASR/Adriána Hudecová

Nemecká statička čelí obžalobe z prečinu všeobecného ohrozenia, podľa prokuratúry mala chybne naprojektovať statiku podpornej mostnej konštrukcie na stavbe diaľnice D1 pri obci Iliašovce. Pre pandémiu sa pojednávanie uskutočňuje pomocou telemostu. V prípade dokázania viny hrozí nemeckej statičke trest odňatia slobody na štyri až desať rokov.

Štyria mŕtvi

Pri páde rozostavanej konštrukcie zomreli v novembri pred takmer desiatimi rokmi štyria ľudia a ďalší piati utrpeli ťažké zranenia. Prokuratúra ukončila vyšetrovanie tragédie na jeseň 2020. Z obžaloby vyplýva, že statička mala urobiť chybu vo výpočte nosností podpornej konštrukcie. Pri betonáži a následnom zaťažení podpornej konštrukcie stratila stabilitu, vybočila a prelomila sa, čo spôsobilo zrútenie časti betónového poľa mostnej konštrukcie.

Okrem strát na životoch došlo aj k materiálnym škodám, ktoré Národná diaľničná spoločnosť vyčíslila na 96.000 eur a Sociálna poisťovňa na 410.000 eur.

Odročené pojednávanie

Pôvodne sa mal súd konať ešte koncom novembra minulého roka, pre prekážky na strane statičky sa presunul na piatok. V súvislosti s pandemickou situáciou však žena neprišla na súd osobne, ale pojednávanie i výsluch sa koná pomocou telemostu. Súdny spis má takmer 8000 strán, len samotná obžaloba má viac ako 30 strán. Počas piatkového pojednávania si poškodení majú uplatniť náhradu škody a nasledovať má výsluch statičky.

Jeden z poškodených Lukáš Chovan ešte pred pojednávaním uviedol, že dúfa, že proces sa rýchlo skončí a bude spravodlivý.

Som stotožnený s podanou obžalobou, ktorú podal pán prokurátor. Som veľmi nervózny, mám obavy, či to bude spravodlivé a či sa to nebude ťahať a či to v konečnom dôsledku k niečomu dospeje,“ uviedol pre médiá Chovan, ktorý pri tragédii prišiel o otca. Na súdne pojednávanie prišiel spolu s mamou. Okrem nich sú na pojednávaní aj stavbári, ktorí sa pri tragédii zranili a zástupcovia ďalších poškodených strán.

Odmieta vinu

Nemecká statička Sabina H., ktorá čelí obžalobe v súvislosti s pádom diaľničného mosta pri obci Iliašovce, odmieta vinu. Na začiatku pojednávania na Okresnom súde v Spišskej Novej Vsi to uviedol jej obhajca Martin Puchala s tým, že statička nesúhlasí s podanou obžalobou a má za to, že sa žiadneho pochybenia nedopustila.

Obžalovaná chce počas procesu poukázať hlavne na rozdiely medzi jednotlivými znaleckými posudkami obžaloby a obhajoby. „Posudok, ktorý je v neprospech obvinenej, hovorí, že podporná konštrukcia v osi sedem a osem bola nedostatočne stužená, keďže jej jednotlivé spojky neboli spojené železnými krížmi, a tak nepôsobili spolu, ale len akoby samostatne. Pri takejto výške konštrukcie nemohli mať stabilitu, museli vybočiť a zlomiť sa, čo viedlo k následnému zrúteniu,“ priblížil v úvode obhajca.

Kde sa stala chyba?

Druhý znalecký posudok Technickej univerzity v Košiciach, ktorý je, naopak, v prospech statičky, hovorí, že podporná konštrukcia v osi sedem a osem bola stabilná, keďže bola naprojektovaná ako tzv. predpätý systém, keď jej jednotlivé spojky boli stužené a pôsobili spoločne ako jeden celok. „Posudok tiež poukazuje na to, že absolútne nebolo brané do úvahy nerovnomerné sadanie spojok podpornej konštrukcie v osi päť a šesť a nebolo modelované ani vzájomné pôsobenie tohto nerovnomerného sadania na celú podpornú konštrukciu. To viedlo k destabilizácii celého systému, čo potvrdzuje aj ďalší znalecký posudok,“ dodal obhajca.

Dôležití svedkovia

Obžalovaná chce preukázať, že jej statický výpočet nebol chybný, pád mosta nezačal v mieste podpornej konštrukcie v osi sedem a osem a bol len nevyhnutným dôsledkom nerovnomerného sadania podpier v osi päť a šesť. „Most začal padať práve v tejto časti, čo potvrdzujú aj výpovede viacerých svedkov, ktorí budú vypočutí na súdnom pojednávaní,“ upozornil Puchala. Zároveň sa obžalovaná podľa neho domnieva, že s ohľadom na jej zamestnanecký posudok nemôže a ani nebude zodpovedať za škodu spôsobenú touto nešťastnou udalosťou.

V úvode piatkového súdneho pojednávania si poškodení v súdnom spore uplatnili náhradu nemajetkovej škody. Tá sa pohybuje v sume od 50.000 eur, respektíve poškodení stavbári žiadajú maximálne možné odškodné.

Podľa prokuratúry mala nemecká statička chybne naprojektovať statiku podpornej mostnej konštrukcie, ktorá sa následne zrútila, a v dôsledku pádu zahynuli štyria ľudia a ďalších 11 sa zranilo. Pre pandémiu sa pojednávanie koná pomocou telemostu a je tlmočené do nemeckého jazyka.

Odročené

Sudkyňa Okresného súdu v Spišskej Novej Vsi odročila hlavné pojednávanie v kauze pádu diaľničného mosta pri Iliašovciach na 15. a 16. marca. Proces začal v piatok, keď si poškodení uplatnili nárok na odškodné a zároveň súd vypočul obžalovanú nemeckú statičku.

Tragédia sa stala pred takmer desiatimi rokmi. Prokuratúra ukončila vyšetrovanie na jeseň 2020. Súdny spis má takmer 8000 strán. Okrem strát na životoch došlo aj k materiálnym škodám, ktoré Národná diaľničná spoločnosť vyčíslila na viac ako 96.000 eur. V prípade Sociálnej poisťovne, ktorá musela poškodeným vyplácať dávky, sa škoda vyšplhala na 459.000 eur a podľa jej zástupcov nie je konečná, keďže vyplácanie dávok naďalej trvá.

OBRAZOM: Odstraňovanie trosiek spadnutého mosta v Iliašovciach, 2012
5
Galéria
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín