Miroslav Pomajdík Správy

Odhaľovanie pamätníka v meste: Nad hlavami prítomných preletelo lietadlo

Mesto aj tento rok zorganizovalo v spolupráci s Maticou slovenskou pietne zhromaždenie k 75. výročiu vypuknutia Malej vojny, ktorá tragicky zasiahla aj do osudov nášho mesta. Pri tejto príležitosti bol odhalený nový pamätník a akciu ukončil prelet legendárneho dvojplošníka „Kukuruznik“.

Ilustračný obrázok k článku Odhaľovanie pamätníka v meste: Nad hlavami prítomných preletelo lietadlo
Zdroj: Dnes24.sk

Dňa 24. marca 1939 horthyovské letectvo bombardovalo Spišskú Novú Ves. Pripomeňme, že pri bombardovaní zahynulo podľa oficiálnych štatistík 13 ľudí, z ktorých boli piati vojaci a siedmi civilisti.

Nad hlavami preletelo lietadlo

Na pietnom zhromaždení, ktorého sa zúčastnilo približne dvesto ľudí, vystúpil s úvodným prejavom primátor mesta Spišská Nová Ves Ján Volný, ktorý povedal, že táto vojna bola možno malá obeťami, ale v skutočnosti žiadna vojna nemôže byť malá, lebo prináša smrť a utrpenie väčšinou tým nevinným a preto je každá vojna veľká. „Malá vojna bola predzvesťou veľkej vojny, lebo o pol roka neskôr vypukla 2. svetová vojna. Naše mesto tak vošlo takýmto nie veľmi slávnym spôsobom do histórie, no treba si to pripomínať a poučiť sa z histórie, aby sa neopakovala,“ povedal primátor.

Na akcii bol slávnostne odhalený nový pamätník obetiam, ktoré zahynuli pri bombardovaní maďarského letectva v Spišskej Novej Vsi. Tento pamätník darovala mestu Slovenská národná strana a nájdete ho v parku pri Evanjelickom kostole, hneď oproti fontáne. Jeho autorom je riaditeľ Mestského kultúrneho centra v Spišskej Novej Vsi Emil Labaj.

Nový pamätník tak nahradil ten pôvodný, ktorý tam stál niekoľko rokov a ktorý dala vyrobiť taktiež Slovenská národná strana. Ako nás informoval primátor Ján Volný, k výmene pamätníkov sa pristúpilo aj z dôvodu určitých nezrovnalostí s dvoma uvedenými menami obetí a z architektonického hľadiska, lebo pôvodný pamätník sa svojim umeleckým prevedením hodil skôr na cintorín, ako do mestského parku. Nový pamätník bol preto navrhnutý tak, aby po umeleckej stránke ladil s prítomnou fontánou.

Pri odhaľovaní nechýbala čestná salva z pušiek členov klubov vojenskej histórie, ktorí boli oblečení v dobových uniformách slovenskej armády. Celý pietny akt ukončil prelet historického sovietskeho lietadla, legendárneho dvojplošníka Polikarpov Po-2, známeho pod názvom„Kukuruznik“, ktorý preletel s ukážkou streľby nad hlavami zhromaždených ľu­dí.

Čo tomu predchádzalo ?

Dňa 14. marca 1939 pod nátlakom Adolfa Hitlera vznikol Slovenský štát. Prvým prezidentom sa stal Jozef Tiso. Slovenský štát uplatňoval klérofašistickú ideológiu, čo bola v praxi zmes katolíckych doktrín a fašizmu. Tento štát vznikol len na časti dnešnej rozlohy Slovenska. Už skôr boli odstúpené menšie oblasti Poľsku a Nemecku, no najväčší kus, celé južné Slovensko pripadlo Maďarsku, v ktorom fungoval taktiež fašistický režim na čele s regentom Horthym.

Maďarská zahraničná politika sa nikdy nezmierila s odčlenením Slovenska od niekdajšieho Uhorska, neskôr Maďarska. Robili všetko preto, aby získali čo najrozsiahlejšie územia Slovenska späť pod svoju kontrolu. Slovenský štát sa stal spojencom nacistického Nemecka a fašistického Talianska. Tieto štáty stáli za vznikom siete rôznych bábkových fašistických štátov. Maďarsko patrilo k spojencom Nemecka, tak isto ako Slovensko, no aj napriek tomuto faktu, Maďarsko chystalo vojenský zákrok voči svojmu papierovému spojencovi. Maďarská agresia voči Slovensku začala ráno 23. 3. 1939 o 5.30 hod z územia Podkarpatskej Ru­si.

Prípravy na bombardovanie

Hlavnou základňou slovenského vojenského letectva na východnom Slovensku bolo letisko v Spišskej Novej Vsi, z ktorého útočili slovenskí letci na postupujúce maďarské jednotky. Tento fakt neušiel najvyššiemu maďarskému veleniu, ktoré nariadilo zrovnať letisko so zemou.

Útok bol naplánovaný na 17-tu hodinu. Na bombardovanie bolo vyčlenených 36 bombardérov Junkers JU 86 a 27 stíhačiek Fiat CR-32. Velenie operácie sa dopustilo množstva taktických chýb, ktoré určite dopomohli k celkovému nízkemu počtu obetí v Spišskej Novej Vsi.

Spomeňme, že jeden vyčlenený pluk bombardérov vďaka zmätku v maďarskom velení ani neobdržal pokyn na útok a tak 18 bombardérov ani nevzlietlo. Do vzduchu sa tak z pôvodných 36 plánovaných bombardérov dostalo len 15 strojov. Veliteľom akcie bol Elemér Kovács.

Maďarské lietadla zabíjali

Maďarský letecký útok aj naďalej sprevádzal chaos. Jeden bombardér stratil bomby ešte nad domácim územím. Ďalšie dva stroje sa počas cesty stratili. Jeden dokonca omylom bombardoval mesto Rožňava, ktoré už v tom čase patrilo Maďarsku, druhé sa objavilo nad mestom Poprad.

Nad Spišskú Novú Ves nakoniec dorazilo desať bombardérov a len deväť doprovodných stíhačiek. Tie zhodili na mesto 900 bômb, zhruba 7,2 tony výbušnín. Spišskonovoveské letisko sa im však z prevádzky vyradiť nepodarilo. Zničili hangár, poškodili 7 slovenských stíhačiek a riadne„preorali“ pristávaciu plochu letiska.

„Napadnuté boli aj viaceré časti mesta: Madarasov sad, Ráthova osada, píla Pod skalou, Kaplnková ul., hradská do Huty, Teheľňa a Vilčurňa. Pri bombardovaní mesta zahynulo 5 vojenských osôb (poručík Mikuláš Udut a vojaci Rudolf Belák, Jozef Turza, Viliam Svitnič, Augustín Ďuračka) a 5 civilných osôb (Karol Platko; Jozef Horna; Mária Horváthová, rod. Melegová; Jozef Schneider; Jozef Potopa). Ďalších 9 osôb bolo následkom poranenia pri bombardovaní hospitalizovaných v nemocnici v Levoči, z nich 3 svojim zraneniam podľahli (Jozef Pavlík; Anna Potopová, rod. Schneiderová; Ludovít Vrábel),“ dozvedeli sme sa z historických zdrojov mesta Spišská Nová Ves.

75. výročia tragickej udalosti „Malá vojna“
18
Galéria
Prelet sovietskeho lietadla -- legendárneho dvojplošníka „Kukuruznik"
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie