Kultúra

Od Krompašskej vzbury, nazývanej aj vzburou hladu, uplynulo 100 rokov

Pri pamätníku "Obetiam padlým na týchto miestach v boji za prácu a chlieb" si v Krompachoch každý rok pripomínajú tragické udalosti z roku 1921.

Ilustračný obrázok k článku Od Krompašskej vzbury, nazývanej aj vzburou hladu, uplynulo 100 rokov
Zdroj: TASR/Andrej Haščák

Zákrok četníkov proti účastníkom demonštrácie vyústil do krviprelievania, pri ktorom zahynuli šiesti ľudia a ďalších 14 bolo zranených. V nedeľu 21. februára uplynie od Krompašskej vzbury, ktorá sa nazýva aj vzburou hladu, 100 rokov.

Začalo to múkou

Pred budovou závodného konzumu Krompašskej pohornádskej účastinnej spoločnosti, v tých časoch to bol najväčší hutnícky podnik na Slovensku, čakala v pondelok 21. februára 1921 na prídel potravín skupina žien robotníkov.

Od úradníkov sa však dozvedeli, že už aj tak nízky prídel múky bude znížený z dvoch kilogramov na 1,8 kilogramu na mesiac a navyše prídel čiastočne nahradili len kukuričnou múkou a krupicou.

V snahe vyjednávať sformovali delegáciu, ktorú vyslali za riaditeľom krompašských železiarní.

Rozkaz k streľbe

Zatiaľ čo delegácia nespokojných žien rokovala s vedením železiarní, vedúci zásobovacieho oddelenia privolal četníkov, ktorí začali zhromaždené ženy brutálne rozháňať. Konflikt sa vyhrotil až do takej miery, že robotníci, ktorí prišli brániť svoje manželky, zabili dvoch vedúcich pracovníkov železiarní, na čo vydal veliteľ četníkov rozkaz strieľať.

Na dlažbe železiarní zostali ležať štyria mŕtvi robotníci, ďalší 14 boli zranení.

Robotníci súčasne zastavili prácu v celých Krompachoch, keď štrajkovali až do 17. marca 1921. Generálnym štrajkom ich podporili pracujúci v Slovinkách, Gelnici, Smolníku a v Prakovciach. K protestom došlo aj v Košiciach, Banskej Bystrici i v ďalších mestách.

Na druhý deň po krviprelievaní bolo vyhlásené stanné právo. Četníci zadržali 64 robotníkov, ktorí boli neskôr odsúdení na viacročné väzenie.

Obdobie biedy

Krompašská vzbura a dôsledky veľkej hospodárskej krízy vyvrcholili až do zastavenia výroby v tamojších železiarňach, pričom v roku 1923 fabriku demontovali. O prácu prišli stovky ľudí, nastalo obdobie vysťahovalectva a biedy.

Na motívy tragických udalostí v Krompachoch, ktoré našli široký ohlas v celej Československej republike, bolo napísaných viacero kníh a v roku 1971 vznikol na motíve rovnomennej drámy Jána Skalku tiež televízny film režiséra Igora Ciela nazvaný Krompašská vzbura.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM