Novinka v Slovenskom raji: V rokline Kyseľ pribudol nový ferratový chodník

Roklina Kyseľ, ktorú vlani po 40 rokoch otvorili, je po sedemmesačnej uzávere opäť prístupná pre turistov. Pribudla aj novinka.

Ilustračný obrázok k článku Novinka v Slovenskom raji: V rokline Kyseľ pribudol nový ferratový chodník
Zdroj: TASR

Letná sezóna v Slovenskom raji odštartovala a po viac ako sedemmesačnej uzávere je už pre turistov otvorená aj roklina Kyseľ, ktorú minulý rok kompetentní sprístupnili verejnosti po 40 rokoch.

Novinkou tohtoročnej sezóny je stometrový ferratový chodník v spodnom úseku pri nástupe. „V spodnej časti, kde sa išlo priamo riečišťom, pribudlo 100 metrov nového ferratového chodníka. Návštevník sa môže rozhodnúť, či pôjde chodníkom alebo korytom rieky," povedal riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil. Vlani turisti museli prejsť cez potok, respektíve keď to bolo možné, skákali po kameňoch.

Povinná výbava

Ako priblížil Dražil, okrem ferraty, teda zabezpečenej cesty vybavenej istiacimi lanami a železnými stúpačkami, správa národného parku nevytvárala na zvyšnom úseku rokliny chodník. „Nechali sme na ľuďoch, nech si cestu vytvoria. Ak sa nám tá cesta nezdala, tak sme ju upravili a teraz sme ich priamo naviedli, kadiaľ majú ísť," vysvetlil.

Roklina je otvorená od 15. júna do 31. októbra. Na absolvovanie ferraty musia mať turisti ferratový set s tlmičom pádov, prilbou a protišmykovú obuv. Vstup do rokliny je povolený len s platným lístkom, ktorý vydáva Štátna ochrana prírody SR a Správa Národného parku Slovenský raj. „Neodporúčame vstup deťom najmä pod desať rokov, ale na druhej strane im to ani nezakazujeme. Ferrata je určená najmä pre dospelých. Rodičia musia zvážiť, či ich so sebou vezmú alebo nie," apeloval riaditeľ.

Novinka pre deti

Časť národného parku bola pre turistov uzatvorená po ničivom požiari v 70. rokoch minulého storočia. Roklina patrí do zóny A, teda je najprísnejšie chráneným územím národného parku. „Vlani nás prekvapila návštevnosť. Za necelé tri mesiace prešlo roklinou viac ako 3000 ľudí, takže aj tohto roku očakávame, že to bude ťahák národného parku," poznamenal Dražil.

V Slovenskom raji sa v tomto roku zamerali na prácu s deťmi. V sídle správy národného parku v Spišskej Novej Vsi vybudovali nový ekodvor. „V Podlesku budeme koncom júna otvárať mini náučný areál pre deti. Bude tam aj informačný panel v slovenskom a anglickom jazyku," priblížil Dražil. Okrem toho správa národného parku pracuje v priebehu celého roka na údržbe zariadení či informačných tabúľ.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo Spišskej a okolia.

Foto: archívne

Zdroj: TASR

Odporúčame