Martin Károly Správy

Nová prednostka okresného úradu v Spišskej v ROZHOVORE: Toto sú moje priority

Vláda menovala v polovici júla do funkcií 53 nových šéfov okresných úradov. Na spišskonovoveské kreslo nastúpila Ing. Mária Dudžáková. Prečítajte si rozhovor o jej plánoch, ale aj o tom, ako hodnotí nový spôsob výberu prednostov.

Ilustračný obrázok k článku Nová prednostka okresného úradu v Spišskej v ROZHOVORE: Toto sú moje priority
Zdroj: archív Márie Dudžákovej

Vláda Igora Matoviča sa rozhodla pre iný postup v menovaní prednostov okresných úradov na Slovensku. Kým doteraz boli šéfovia týchto úradov menovaní priamo po voľbách víťaznou stranou, resp. koalíciou, súčasný premiér stavil na „verejnú lustráciu“ vybraných kandidátov hnutia OĽaNO. Hnutie už vo svojom „predvýbere“ zostavilo 70 mien.

Chcel by som poprosiť ľudí o pomoc, aby na webovej stránke prednostovia.sk, kde nájdu všetkých kandidátov vybraných do okresných úradov po Slovensku, aby v prípade, že majú akékoľvek vedomosti o nejakých skutkoch v minulosti týchto ľudí, najmä ide o morálne prešľapy z minulosti, aby nám na tejto stránke dali vedieť, aby sme sa vyhli prípadným problémom,“ povedal pred časom Matovič.

Opozícia sa do neho vtedy riadne pustila, vyčítajúc mu, že pred voľbami sľuboval výberové konania na všetky dôležité posty v štáte. „Väčšiu politizáciu a väčšie potretie všetkých slov o transparentnosti, verejnom výbere a vypočutiach som ešte v živote nevidel. Budem sa veľmi čudovať, ak toto bežní občania pánovi premiérovi zhltnú a uveria,“ povedal pred vyše mesiacom Peter Pellegrini. Podľa vlastných slov si nepamätá, že by poslanecký klub niekedy zasadol a dostal poverenie, že môže vyberať ľudí. Spochybnil tiež kritériá, podľa ktorých OĽaNO vyberá ľudí tak, aby to boli nie len odborníci, ale aby im mohli aj veriť.

Proces tohto nového výberu šéfov okresných úradov sa ukončil a vláda, tak ako bolo spomenuté, 15. júla menovala 53 nových šéfov. Redakciu Dnes24 zaujímali plány novej prednostky Okresného úradu (OU) v Spišskej Novej Vsi Márie Dudžákovej.

Už niekoľko týždňov ste prednostkou Okresného úradu v Spišskej Novej Vsi, na čom momentálne pracujete?

Zoznamujem sa s kolegami na úrade, prechádzam si všetky odbory. Zaujímajú ma názory všetkých zamestnancov, počúvam ich návrhy a nápady na zlepšenie našej práce.

Stretávam sa aj s primátormi a starostami miest a obcí v našom okrese, zbieram aj ich podnety a návrhy. V tomto období sa venujem aj aktuálnej situácii súvisiacej s korona krízou.

Kde na úrade vidíte najväčšie nedostatky, prípadne s čím ste spokojná, aké sú vaše priority?

Dôležitým aspektom účinnej a efektívnej verejnej správy je zosúladenie očakávania občanov so zručnosťami, motiváciou a kompetenciami zamestnancov štátnej správy.

Mojou hlavnou prioritou je budovanie dôvery v štátne inštitúcie a v schopnosť úradníkov konať proklientsky.

Chystáte sa vykonať zmeny vo funkčnosti jednotlivých odborov OU, budú odvolaný súčasní vedúci? Prípadne nastanú zmeny v klientskom centre v Spišskej?

Pokiaľ nebude na úrade nevyhnutne potrebná zmena, tak sa žiadna neudeje. Klientske centrum v Spišskej Novej Vsi zatiaľ nie je zrealizované, pracujem však na tom, aby sme vytvorili vhodné podmienky na jeho otvorenie a súčasne aj na zlepšení pracovných podmienok pre všetkých zamestnancov okresného úradu.

Do funkcie ste boli menovaná vládnou stranou (resp. hnutím) iným spôsobom, ako to bolo v minulosti. Ako tento proces komentujete? Museli ste sa vysporiadať so sťažnosťami, ktoré na vás prišli prostredníctvom webu, ktorý bol na tento účel vytvorený? Videli ste celý ten zoznam námietok voči vašej osobe?

Hnutie OĽaNO obsadilo ministerstvo vnútra a rozhodlo akým spôsobom bude realizovať výber prednostov okresných úradov, čo je plne v jeho kompetencii. Zúčastnila som sa dvojkolového výberového konania, ktoré prebiehalo v krajských mestách. Členovia komisie mi pokladali rôzne otázky od odborných vedomostí, riadiacich skúsenosti, až po osobné postoje a hodnoty.

Nemám žiadnu vedomosť o tom, či prišli nejaké námietky voči mojej osobe.

Aký je váš vzťah k OĽaNO? Kandidovali ste niekedy za túto stranu alebo s jej podporou, prípadne ste jej sympatizant, či dokonca máte výhrady k jej krokom počas prvých mesiacov vlády?

Nikdy som nebola členom žiadnej politickej strany a ani som sa politicky neangažovala. Na hnutí OĽaNO mi je blízka koncepcia protikorupčnej politiky a opatrení proti byrokracii.

Aké máte skúsenosti s riadením štátnej v štátnej správe?

V rokoch 2013 – 2018 som bola prednostkou obecného úradu, kde do mojej pôsobnosti patrilo aj riadenie, organizovanie a kontrolovanie činností spojených s chodom obecného úradu.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie