Rôzne

Neďaleko Spišskej opäť ožijú tradície: Blíži sa stavanie mája

Aj keď priamo v Spišskej máj stáť nebude, v susedných Smižanoch si prídu na svoje všetci milovníci tradícií. Kedy sa môžeme na túto akciu tešiť a čo všetko nás čaká?

Ilustračný obrázok k článku Neďaleko Spišskej opäť ožijú tradície: Blíži sa stavanie mája
Zdroj: Dnes24.sk

Dlhoročná tradícia starých materí ožije aj tento rok v susedných Smižanoch. Dobrým zvykom býva že, symbol jari sa vždy stavia za zvuku veselej ľudovej hudby. To nás čaká aj tento rok.

Ozdobený vrch

Na Slovensku sa stavajú máje poväčšine po obciach. Ide o stromy, ktoré dievčatá ozdobia stužkami a mládenci ich stavajú pred príbytky slobodných dievčat. Predtým sa však postaví ešte jeden máj väčších rozmerov v strede obce. Väčšinou ide o strom, ktorý je zbavený vetvičiek a zostáva iba horná časť ozdobená farebnými stužkami.

Stavanie mája

Túto tradíciu si môžeme užiť aj v Smižanoch a to už 29.apríla o 17.00 hod na námestí M. Pajdušáka. Stavanie mája bude sprevádzať aj kultúrny program. Pozrieť si môžete vystúpenie detí MŠ obce. ZŠ na ulici Komenského, Detský folklórny súbor a detská ľudová hudba Oriešok a predstaví sa aj domáca folklórna skupina Smižančanka.

Môže vás zaujímať:

Májové akcie v Spišskej ako na dlani: Top 10 podujatí, ktoré si určite nenechajte újsť

Privítanie slnečných dní ako sa patrí: V susedných Smižanoch si prídu na svoje všetky generácie

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie