Kultúra

Návštevnosť Spišského hradu počas leta: Takto ju poznačila pandémia

Nový koronavírus už zasiahol takmer do každej oblasti života. Prejavil sa aj v návštevnosti najväčšej spišskej dominanty.

Ilustračný obrázok k článku Návštevnosť Spišského hradu počas leta: Takto ju poznačila pandémia
Foto: Martin Károly / Zdroj: Dnes24.sk

Návštevnosť Spišského hradu v porovnaní s minulým rokom mierne klesla pre tohtoročnú situáciu v súvislosti s novým koronavírusom. Tento rok Spišský hrad navštívili prevažne slovenskí návštevníci, a to na úrovni okolo 75 percent, pričom zahraničný cestovný ruch mierne klesol. Uviedla to Miriama Lačná zo Slovenského národného múzea (SNM) – Spišského múzea v Levoči, ktoré spravuje hrad.

Rekonštrukcia trvá

Spišský hrad aktuálne prechádza obnovou. Lačná priblížila, že tento rok v rámci prvej etapy rekonštrukčných prác obnovili objekt kapitánskeho domu a urobili nové rozvody inžinierskych sietí na horný hrad. Okrem toho vykonávali sanáciu muriva opevnenia dolného predhradia z vnútornej strany hradby a realizujú aj opravu vstupnej hradnej veže.

Koronakríza v zásade mierne ovplyvnila rekonštrukciu hradu, a to v meškajúcich dodávkach tovarov a materiálov pre uzatvorenie našej ekonomiky a ekonomiky okolitých štátov v prvej vlne pandémie nového koronavírusu,“ skonštatovala Lač­ná.

Stále prístupný

Ako ďalej ozrejmila, práce na prvej etape sú pred ukončením, pripravuje sa druhá etapa, ktorá sa má realizovať v nasledujúcich rokoch. Náklady na prvú etapu predstavujú sumu približne 700.000 eur vrátane DPH.

Lačná dodala, že Spišský hrad sa štandardne zatvára v polovici novembra, pokiaľ to budú poveternostné podmienky a nariadenie SNM – Spišského múzea v Levoči alebo krízového štábu a uznesenia vlády dovoľovať.

Ministerka kultúry kontroluje práce na Spišskom hrade
16
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Najčítanejšie