Kultúra

Na obyvateľov Spišskej čaká nevšedný zážitok: Divadlo spojené s tancom a projekciou

Príbeh kráľovnej Sisi ožije v Spišskej už onedlho vďaka talentovaným ochotníkom z Divadla teatrálnej skratky a tanečníkom z tanečnej skupiny Denzz Industry.

Ilustračný obrázok k článku Na obyvateľov Spišskej čaká nevšedný zážitok: Divadlo spojené s tancom a projekciou
Zdroj: Spišské osvetové stredisko

Galéria umelcov Spiša sa na chvíľu premení na divadelné dosky a ponúkne domácim aj návštevníkom nevšedný zážitok. Ako informoval odborný pracovník Spišského osvetového strediska v Spišskej Novej Vsi Martin Hlavatý, divadelný projekt pod názvom DUF-ART predstaví ďalšiu multimediálnu inscenáciu spojenú s tancom a projekciou, ktorú si môže verejnosť pozrieť 18. októbra 2019 o 19:00 hod.

Dlhoročný divadelný projekt Spišského osvetového strediska v Spišskej Novej Vsi, kultúrneho zariadenia Košického samosprávneho kraja, sa odohrá v koncertnej sále budovy Galérie umelcov Spiša a príbeh kráľovnej Sisi ožije aj vďaka talentovaným ochotníkom z Divadla teatrálnej skratky a tanečníkom z tanečnej skupiny Denzz Industry, s ktorými sa môžu návštevníci preniesť do minulosti a zažiť kúsok tejto málo poznanej histórie.

Očami dvornej dámy

10. septembra uplynulo 121 rokov od atentátu na jednu z najznámejších žien 19. storočia, cisárovnú a kráľovnú Alžbetu Bavorskú, familiárne nazývanú Sisi. „V inscenácii – Svoj oštep blýskavý do srdca vraz mi, si budete môcť pozrieť dramatizáciu rozprávania o posledných rokoch života cisárovnej tak, ako ich prežívala jej dvorná dáma Irma Sztárayová, pochádzajúca z východného Slovenska," priblížili kompetentní.

Sisi predstavovala dobovú módnu ikonu, obdivovanú a milovanú, ale len málo ľudí videlo nešťastie, ktoré prežívala a s ktorým sa zverila svojej dvornej dáme Irme Sztárayovej.

Sisi nebola len cisárovnou a kráľovnou Habsburskej monarchie, do ktorej Slovensko v tom období patrilo a ktorej dejiny sme zdieľali, ale s východným Slovenskom ju spájali viaceré väzby, jej posledná dvorná dáma, návštevy Bardejovských kúpeľov a špeciálne zo Spišom dedinka Sulín, odkiaľ si vraj chorľavá Alžbeta nechávala voziť minerálnu vodu.

Opradená legendami i klebetami

Meno Alžbety Bavorskej je opradené podľa slov režiséra hry Petra Karpinského mnohými legendami i klebetami, hovorí sa o jej romantickom vzťahu s cisárom Františkom Jozefom, ale aj o jej depresii či anorexii.

Očami dvornej dámy môžeme sledovať každodenný život cisárovnej, jej smútok i radosti, až kým nás príbeh neprivedie k náhodnému, ale nešťastnému stretnutiu s jej atentátnikom Luigim Luchenim.

„Cisárovnú budeme sprevádzať na jej cestách do obľúbeného Grécka i do osudného Švajčiarska, kde na ňu číhala smrť. Cisárovná sa nám predstaví nie len ako vznešená žena, ale aj ako chápajúca „priateľka“ i milovníčka poézie,“ doplnil režisér.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Spišskej a okolia.

Videli ste? V Spišskej pribudli nové diela writerov. Kliknite na galériu.

To si pozrite: Writeri v Spišskej Novej Vsi vytvorili zaujímavé diela
21
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Hl. foto: archívne

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie