Marie Melníková Rôzne

Maturantov čakajú na budúci týždeň písomné maturity

Stredoškolákov čakajú na budúci týždeň písomné maturity. Tento rok sa aj v testoch zo slovenčiny či maďarčiny objavia grafy a tabuľky. U gymnazistov je novinkou povinná maturita z vyššej úrovne cudzieho jazyka.

V utorok (13.3.) maturantov potrápia testy a slohové práce zo slovenčiny a literatúry, v stredu (14.3.) budú prebiehať maturity z cudzieho jazyka, vo štvrtok (15.3.) príde na rad test z matematiky. Maturitný týždeň v piatok (16.3.) ukončí test z maďarského a ukrajinského jazyka a literatúry.
Tento rok prvýkrát maturujú tzv. reformní žiaci – teda tí, ktorí nastúpili na strednú školu po nadobudnutí účinnosti školského zákona z dielne exministra Jána Mikolaja (SNS) z roku 2008. „Zásadnejšie zmeny v maturite však plánujeme zaviesť až o štyri roky, keď do maturitného ročníka prídu aj ‚reformní‘ žiaci osemročných gymnázií,“ povedala pre TASR riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Romana Kanovská.
Už tento rok však maturanti môžu v testoch z vyučovacieho jazyka čakať viac úloh, ktoré sa budú viazať na neliterárny, tzv. nesúvislý text. Kanovská ako príklad uvádza grafy, tabuľky či štatistické prehľady, kde budú stredoškoláci vyhľadávať informácie, spájať ich, analyzovať či vyvodzovať závery. „Budú to úlohy, ktorými posilňujeme testovanie čitateľskej gramotnosti na výstupe zo strednej školy, až 50 percent úloh testu zo slovenčiny budú tvoriť úlohy na čítanie s porozumením, spresnila riaditeľka ústavu, ktorý zodpovedá za prípravu a riadenie písomných maturít. Príklady viažuce sa na grafy a schémy pribudnú aj v matematike.
Gymnazisti tento rok prvýkrát musia maturovať z vyššej úrovne cudzieho jazyka, B2. Žiaci stredných odborných škôl si naďalej môžu zvoliť aj nižšiu úroveň B1. "Táto vyššia úroveň zvládnutia cudzieho jazyka predpokladá, že študenti budú cudzí jazyk samostatne využívať počas svojho akademického vzdelávania na vysokej škole. Aj to je dôvod, prečo sa táto náročnejšia úroveň zaviedla práve na gymnáziách,“ dôvodí Kanovská.
Zástupkyňa riaditeľa na bratislavskom Gymnáziu Jána Papánka Soňa Hrabalová si myslí, že pre gymnazistov ťažia úroveň nebude predstavovať problém. Výhodu pre školy vidí v ľahšej organizácii, keďže žiakov nebudú musieť počas maturít deliť na dve skupiny. „Nám sa to skôr organizačne zjednoduší,“ hovorí Hrabalová.
V týždni, keď si maturanti budú lámať hlavu nad testami, ich mladší spolužiaci si od učenia, naopak, oddýchnu. „Deti sú rozdelené do skupín. Jedna skupina má filmové predstavenie, druhá má riaditeľské voľno,“ objasnila zástupkyňa.
Testy pre maturantov sú podľa Kanovskej pripravené, NÚCEM finišuje s ich balením a expedíciou do jednotlivých regiónov. Ráno pred konkrétnym testom ich vždy prídu vyzdvihnúť riaditelia na distribučné miesta krajských školských úradov. „Na túto činnosť máme v spolupráci s krajskými školskými úradmi zostavený časový harmonogram tak, aby sa externá maturita vždy začala písať na celom Slovensku v rovnakom čase,“ spresnila riaditeľka ústavu.
Deviatakov zas na budúci týždeň čaká monitor. V Testovaní 9 z matematiky, slovenčiny a maďarčiny chce dať ministerstvo väčší dôraz na preverenie čítania s porozumením. Medzinárodné meranie PISA 2009 totiž podľa Kanovskej ukázalo, že v čitateľskej gramotnosti sme pod priemerom krajín OECD.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM