Kto by to bol povedal: Aj na takéto nevšedné plemená psov môžete v Spišskej natrafiť!

Psy, ktoré majú svoj domov v Spišskej, sa počítajú v stovkách. A medzi nimi sa nájdu aj také, ktoré sú v rámci svojho plemena jediným zástupcom v meste...

Jana Buvalová
Ilustračný obrázok k článku Kto by to bol povedal: Aj na takéto nevšedné plemená psov môžete v Spišskej natrafiť!
Zdroj: Dnes24.sk

Asi nikoho neprekvapí fakt, že najviac psov v Spišskej Novej Vsi je zaevidovaných ako kríženci. K dnešnému dňu je ich presne 281. Taktiež zrejme pre mnohých nebude prekvapivá ani ďalšia trojica najpočetnejších plemien psov v našom meste: yorkshirský teriér (133), nemecký ovčiak (103) a labradorský retriever (68).

My sme sa však teraz zamerali na psie plemená, ktoré sa v našich končinách príliš často nevyskytujú. A vzhľadom na množstvo plemien havkáčov bolo z čoho vyberať. Až 37 psov prihlásených v Spišskej Novej Vsi je totiž v rámci svojho plemena jediným zástupcom v našom meste. A práve spomedzi nich sme vybrali rovných päť takých, ktoré rozhodne môžu vzbudiť pozornosť.

Už ste počuli napríklad o tomto čínsko-mexickom plemene? Čínsky chocholatý pes je známy svojim exotickejším vzhľadom, ale aj spoločenskou povahou. Shiba-Inu je zase japonské plemeno. Zaujímavosťou je, že psy tohto plemena takmer vôbec neštekajú.

Ďalším psom, ktorý je v Spišskej jediným zástupcom svojho druhu, je aj Samoyed. Patrí medzi najstaršie sibírske plemená psov. Má dlhú, hustú srsť s podsadou, ktorá si vyžaduje starostlivosť. Nepatrí medzi agresívne plemená a veľmi dobre znáša aj nízke teploty.

V Spišskej je evidovaný aj Hanoverský farbiar, pričom toto plemeno nie iba starobylého pôvodu, ale aj typu. Tak podobne vyzerali kedysi takzvané keltské duriče, pokladané dnes za predkov všetkých duričov a farbiarov.

A taktiež sa v našom meste nachádza aj jeden zástupca plemena Novofunlandský pes. To pochádza zo severovýchodného pobrežia Kanady. Toto plemeno má vode odolnú srsť a blany medzi vankúšikmi labiek. Títo havkáči sú výborní plavci a potápači, preto boli používaní k záchrane topiacich.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame