Pavol Hrabovský Kultúra

Kedy sa už začne premietať? V novovešťanských kinách to bude TAKTO

Uvoľnenia opatrení, v rámci štvrtej fázy, sa dotkli aj kín. Dostaneme sa čoskoro do novoveských kinosál na naše obľúbené filmy?

Ilustračný obrázok k článku Kedy sa už začne premietať? V novovešťanských kinách to bude TAKTO
Zdroj: TASR

Situácia ohľadom uvoľňovania opatrení proti koronavírusu, sa dostala do svojej štvrtej fázy, kedy sme opäť bližšie k návratu do normálneho života. Uvoľňovanie sa dotklo aj obľúbených kín, ktoré sú v našom okolí mimoriadne populárne, no ich sály ostávajú uzavreté. Prečo sa kiná v Spišskej Novej Vsi ešte neotvorili?

Nevýhodné opatrenia

V prípade otvorenia kín, budú prevádzkovatelia povinní dodržať hneď niekoľko prísnych hygienických nariadení. Napríklad zákaz predaja a konzumácie pokrmov a nápojov, dezinfekcia priestorov každú nedeľu a obmedzenie predaja vstupeniek tak, aby boli dodržané dvojmetrové odstupy sediacich divákov. Práve k týmto bodom sa vyjadrilo Združenie prevádzkovateľov kín, ktoré tieto nariadenia ostro kritizuje.

Argumentujú predovšetkým tým, že viaceré druhy občerstvenia sú zabalené v jednorazových obaloch, nedeľa je jedným z divácky najatraktívnejších dní a faktom, že veľmi málo kín je schopných docieliť povolenú kapacitu 100 divákov, pri stanovených rozostupoch. Rovnako označujú tieto opatrenia ako neekonomické, čo môže spôsobiť odklad otvárania kín na celom Slovensku.

„Pri dodržaní pravidiel sa do 100 miestnej sály dostane cca 30 – 35 divákov a do 200 miestnej sály 60 – 70 divákov,“ z vyjadrenia ZPK.

Kiná v Spišskej Novej Vsi

S otázkou na prípadné otvorenie sme sa obrátili na dve miestne kiná. Obe prevádzky budú momentálne zatvorené a stotožňujú sa so stanoviskom ZPK, ohľadom spomínaných opatrení. Kino Mier plánuje otvoriť už 1. júna, v rámci programu s názvom: Deň detí v Kine Mier – informovala o tom manažérka kina, Anna Koťuhová: "Plánujeme otvoriť s tým, že zachováme stanovené bezpečnostné a hygienické predpisy. Budeme robiť týždenný program, predovšetkým kvôli distribučným spoločnostiam, ktoré každý týždeň zverejňujú nové premiéry. Tento program plánujeme zverejniť už budúci týždeň.

„Počas víkendu budeme hrať detské predstavenia, spolu s večerným predstavením pre dospelých. Utorky budú vyhradené pre predstavenia filmových klubov. V nedeľu hrať nebudeme.“

Spoločnosť Ster Century Cinemas vydala oficiálne stanovisko ohľadom otvárania svojich prevádzok, medzi ktoré patrí aj pobočka v Spišskej „Náročné podmienky nám žiaľ z ekonomického a procesného hľadiska nedovoľujú plnohodnotne kiná otvoriť.“

„Na základe doterajšieho vývoja situácie a jednotlivých nariadení predpokladáme, že by kiná Ster Century Cinemas mohli otvoriť začiatkom tohto leta.“

O celkovej situácií kín, nielen v Spišskej Novej Vsi, by sme sa mali dozvedieť viac v priebehu najbližších týždňov. Dovtedy si filmovú zábavu budeme musieť užívať len stále z našich obývačiek.

Najčítanejšie