Už ste ich videli? Spišská má nové medené groše aj strieborniaky, FOTO

Rok 2018 je pre Spišskú Novú Ves jubilejným a pri tejto príležitosti boli vyrobené nové pamätné mince. Prinášame ich na fotkách.

Spišská Nová Ves začala svoj jubilejný rok už 1. januára, keď bola na najvyššej kostolnej veži Slovenska rozsvietená symbolická 750. S týmto jubilejom bude spojených aj niekoľko významných podujatí, ktoré budú prebiehať počas celého roka.

Pamätné mince

V minulosti pri okrúhlych výročiach 1. písomnej zmienky o meste Spišská Nová Ves boli vydané pamätné mince a medaily. Aj v tomto roku – pri príležitosti 750. výročia takejto 1. písomnej zmienky – má naše mesto pre svojich občanov a hostí pripravené nové pamätné mince okrúhleho tvaru vyrobené z mosadze s ochrannou vrstvou na povrchu s priemerom 27 mm, hrúbkou 1,6 mm a hmotnosťou 8 g.

Na averze mince je zobrazený motív veže Rímskokatolíckeho farského kostola Nanebovzatia Panny Márie, názov a erb mesta Spišská Nová Ves s číslicou 750. Na reverze sa nachádza motív kostolného zvona s jeho popisom. Zvon pochádza zo slávnej zvonolejárskej dielne Majstra Konráda pôsobiacej v Spišskej Novej Vsi v rokoch 1357 – 1527. Tento zbierkový predmet Východoslovenského múzea v Košiciach sa v súčasnosti nachádza na námestí Spišskej Novej Vsi pred Radnicou.

Strieborné medaily

S rovnakými motívmi boli vyrazené i strieborné medaily s priemerom 30 mm a hmotnosťou 14,21 g v náklade 250 ks. Mosadzné mince budú rozdávané návštevníkom najväčších tohtoročných podujatí mesta. Strieborné medaily sú určené pre významných hostí mesta. K dispozícii je i 50 ks na predaj v Turistickom informačnom centre. Ich predajná cena je 40 €. Obe, medaila i minca, boli vyrazené v Mincovni Kremnica, š. p.

Ako vyzerajú spomínané pamätné mince si môžete pozrieť v našej fotogalérii.

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame