JAB Rôzne

Jarný oddych v našom okolí, ktorý vám dobije baterky: 5 miest pri Spišskej, kde si prídete na svoje

Jar to na nás tento rok rozbalila poriadne zhurta. Teplé dni a prebúdzajúca sa príroda nás lákajú von spomedzi štyroch stien. Užite si toto krásne obdobie roka plnými dúškami a inšpirujte sa našimi piatimi tipmi.

Ilustračný obrázok k článku Jarný oddych v našom okolí, ktorý vám dobije baterky: 5 miest pri Spišskej, kde si prídete na svoje
Foto: Michal Svítok TASR / Zdroj: TASR

Kvitnúce stromy, vôňa čerstvo prebudenej prírody, spev vtákov a v neposlednom rade príjemné teploty. Všetko svedčí o tom, že zima je definitívne preč. Jar je obdobím roka, kedy je priam radosť si takpovediac dobiť baterky na čerstvom vzduchu. Inšpirujte sa našimi piatimi tipmi, kde tak môžete učiniť v Spišskej a jej okolí.

Tomášovský výhľad

Naše mesto je označované aj ako vstupná brána do Slovenského raja. Jedným z najznámejších a najnavštevova­nejších miest v Slovenskom raji je Tomášovský výhľad. Skalný výstupok terasovitého tvaru vám zaručí vo výške 667 metrov nádherný pohľad do doliny Bieleho potoka, alebo na Prielom Hornádu. Pokochať sa môžete aj pohľadom na Vysoké Tatry. Tomášovský výhľad je stálym miestom horolezeckého výcviku a skalolezeckých pretekov.

Matejovská Šikľavá skala

Medzi obcami Matejovce nad Hornádom a Chrasť nad Hornádom sa nachádza rozsiahly skalný útvar odkrytý erozívnou činnosťou rieky, takzvaná Šikľavá skala. Dlhý previs s vodopádom obklopený skalami a drobnými jaskyňami je nádherný aj v zime ako sme vám nedávno ukázali. No prekrásne ľadové steny, stĺpy a cencúle ohromných rozmerov tam môžete však vidieť ešte aj na jar. Ako Matejovčania hovoria, naozajstná jar príde až vtedy, keď sa na šikľavej skale cencúle roztopia. Nenáročný terén sa tak ponúka na jarnú prechádzku s deťmi , ale táto trasa je vyhľadávaná aj cyklistami.

Markušovský hríb

Historickú obec Markušovce netreba Spišiakom zvlášť predstavovať. Okrem kultúrnych pamiatok sa môže popýšiť aj najznámejším slovenským hríbovitým skalným útvarom. Keďže ho tvorí 8 metrov vysoká noha a klobúk o priemere približne 3 metre, dostal právom pomenovanie Markušovský Hríb. Chránený objekt leží 2 kilometre od obce Markušovce v Hornádskej kotline a vedú k nemu tri cesty. Dolná cesta popri Hornáde vedie po lúke a je vhodná na jarnú prechádzku. Horná je náročnejšia, lebo vedie cez les. Tretia cesta vedie z obce Matejovce.

Francúzsky park v Markušovciach

Po prechádzke na Markušovský hríb pre ďalší relax netreba z Markušoviec vôbec odísť. Keďže ide o obec bohatú na historické pamiatky, zrelaxovať môžete priamo v obci. Obľúbeným miestom nie len na relax, ktorý využívajú na fotenie hlavne sobášiace sa páry je francúzsky park. Tvoria ho tri terasy prepojené kamennými schodmi. Vyzdobený je drobnou architektúrou, ovídiovskými sochami v životnej veľkosti, kamennými vázami či dobovou studňou. Súčasťou parku je Markušovský Kaštieľ, ktorý patrí medzi najkrajšie historické objekty na Slovensku a ak by sa vám málilo, tak za kaštieľom sa nachádza najcennejšia pamiatka parku, nedokončený letohrádok Dardanely.

Šošovkovité námestie v Spišskej

Komu sa nechce nikde cestovať stačí ostať priamo v centre mesta. Dobiť baterky si môžete aj na jedinečnom a zároveň najdlhšom šošovkovitom námestí v Európe. Naše námestie láka všetky generácie hlavne v teplejších mesiacoch. Posedenie na lavičkách pri fontáne či priamo na trávniku môže byť príjemným oddychom, keď zavládnu jarné teploty. Keď sa vám, či poprípade vaším malým ratolestiam nebude chcieť oddychovať pasívne o pár metrov ďalej môžete vystúpiť po 155 schodoch na najvyššiu kostolnú vežu na Slovensku a pokochať sa výhľadom na celé mesto a jeho okolie.

Môže vás zaujímať:

Foto:ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie