Pozrite si to v obrazoch: Spišskou Novou Vsou kráčal sviečkový pochod, čo sa to dialo?

Spišská Nové Ves zažila podujatie, ktoré v uliciach dokázalo strhnúť pozornosť okoloidúcich. Našim mestom totiž kráčal sviečkový pochod, ktorého hlavným symbolom bola červená stuha. Čo sa to vlastne dialo?

Peter Klimant
Ilustračný obrázok k článku Pozrite si to v obrazoch: Spišskou Novou Vsou kráčal sviečkový pochod, čo sa to dialo?
Zdroj: Dnes24.sk

HIV/AIDS je globálny zdravotný problém, ktorý sa týka aj Slovenska. Najúspešnejšou kampaňou, ktorá upozorňuje na tento globálny problém je Svetový deň HIV/AIDS. Členovia OZ Mladí ľudia a život v Spišskej Novej Vsi sa ho rozhodli spraviť svetovo aj v Spišskej Novej Vsi a 28. novembra pripravili koncert kapely Heľenine oči a 1.12 Sviečkový pochod mestom Spišská Nová Ves.

Viac ako 300 účastníkov

Koncert Heľeniných očí podľa organizátorov naplnil očakávania a viac ako 300 ľudí sa prostredníctvom úvodného príhovoru predsedníctva a letákmi, ktoré rozdávali PEER aktivisti, dozvedelo o Svetovom dni HIV/AIDS a plánovanom pochode. Podľa Mateja Farkalína, predsedu združenia, koncert nebol len o Svetovom dni, ale mal aj iné poslanie.

„Pokúsili sme sa vytvoriť priestor na kvalitnú zábavu bez alkoholu (nie len) pre mladých ľudí. Chceme tak vyvrátiť tvrdenia, že sa nevieme baviť bez alkoholu, či drog. Lebo ak nám niekto dá šancu vieme sa zabávať aj normálne. Koncert mal zároveň aj charitatívny rozmer, nakoľko výťažok z predaja lístkov sme sa rozhodli darovať krízovému centru. Alžbetka a deti sa veľmi potešili, že budú mať krajšie Vianoce“. vyjadril sa.

Sviečkový pochod

Podľa organizátorov bol dôkazom toho, že koncert pomohol spropagovať Svetový deň HIV/AIDS, počet účastníkov na Sviečkovom pochode. „V utorok 1. decembra sa pred Domom kultúry stretlo vyše 50 ľudí, ktorí sa rozhodli vyjadriť účasťou oporu ľuďom nakazeným vírusom HIV a tichou prechádzkou mestom so zapálenou sviečkou si spomenuli na ľudí, ktorí prehrali boj s touto zákernou chorobou,“ uvádzajú organizátori.

Na 14. ročníku Sviečkového pochodu, ktorý realizovalo OZ Mladí ľudia a život v spolupráci Územným celkom Červeného kríža, Spišská Nová Ves bol podľa organizátorov konštatovaný zvýšený počet účastníkov pochodu, ale aj ľudí, ktorí sa pristavili a zaujímali sa o problematiku. „Cieľom kampane bolo hlavne informovať, čo je aj základom činnosti združenia. PEER aktivisti v rámci Svetového dňa zrealizovali osem besied na stredných školách v rámci ktorých diskutovali o HIV/AIDS,“ dodali organizátori.

Foto: OZ Mladí ľudia a život

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame