FOTO A VIDEO: Veľkonočný pondelok v podaní súboristov z Čačiny

O zachovávanie tradícií sa snažia aj členovia folklórneho súboru Čačina zo Spišskej Novej Vsi. Pozrite si aj vy, ako si vychutnali veľkonočný pondelok.

Jana Buvalová

Najväčší kresťanský sviatok vyvrcholil vo Veľkonočný pondelok aj v Spišskej a okolí. A nechýbala ani oblievačka či šibačka. V akcii boli aj členovia folklórneho súboru Čačina zo Spišskej Novej Vsi. Tí každý rok oblejú a vyšibú svoje kamarátky z celého okresu.

Ako nám prezradili, stretli sa už o šiestej ráno, keď sa obliekli do krojov a začali postupne obchádzať všetky dievčatá z folklórneho súboru. My sme ich zastihli v „akcii“ v susedných Smižanoch. „Boli sme v Spišskej aj v Iliašovciach a ešte nás čakajú Markušovce, Matejovce a Nálepkovo,“ vymenoval Šimon s tým, že každý rok ide o takmer celodennú akciu, keďže dievčat je dosť.

Ich výbavu okrem krojov a harmoniky tvoril aj korbáč úctyhodných rozmerov a vedrá s vodou. „Snažíme sa o udržanie tradícií, aby aj ďalšie generácie vedeli, aké zvyky boli typické pre toto obdobie na Spiši. Chceme, aby dievčatá boli zdravé a krásne ,“ zhodli sa folkloristi, ktorí sa netajili tým, že dievčatá majú natoľko radi, že sa ich snažia oblievať väčšinou teplou vodou.

V pondelok dopoludnia navštívili aj svoju kamarátku Veroniku, ktorá mala úsmev na tvári aj keď bola mokrá ako myš. „ Mne sa tento zvyk páči. V dnešnej dobe je už málo chlapcov, ktorí to dodržiavajú a keď chodia kúpať, tak väčšinou idú za vidinou zárobku. My našim chlapcom peniaze nedávame. Dostanú vypiť, koláčik a pantličku (stužku) na korbáč,“ povedala pre náš portál s tým, že niekedy každý chlapec mal svoj korbáč a čím mal viacej stužiek, tým bol večer na zábave väčší frajer. „Tak ako kedysi aj my sa potom večer všetci ešte stretneme posedíme a zabavíme sa,“ doplnila Veronika.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo Spišskej a okolia.

Odporúčame