JAB Rôzne

Pirohy, zabíjačka a veľké hody pre gurmánov: Lákadlom je aj súťaž o naj pankušky

Fašiangové obdobie je v plnom prúde a zabaviť sa dá aj v blízkom okolí nášho mesta. Toto sa chystá v Markušovciach či Smižanoch.

Ilustračný obrázok k článku Pirohy, zabíjačka a veľké hody pre gurmánov: Lákadlom je aj súťaž o naj pankušky
Zdroj: TASR

Fašiangy na hrade

Tradičnú fašiangovú zabíjačku môžete zažiť aj v netypickom prostredí na skok od Spišskej Novej Vsi. V Markušovciach sa totižto už v sobotu 8. februára chystá akcia s názvom Fašiangy na hrade. Na mieste z ktorého dýcha história si prídu na svoje deti i dospelí.

Pripravené sú rôzne aktivity pre deti v rámci areálu. Chuťové poháriky zaiste poteší ochutnávka fašiangových špecialít a nebude chýbať ani vystúpenie folklórneho súboru Markušovčan, ako aj detského súboru. Počas podujatia sa bude na hrade hľadať aj poklad.

Pankuškové fašiangy

Folklór, zábava, príprava tradičných zabíjačkových jedál a mnoho iného bude súčasťou Pankuškových fašiangov, ktoré sa uskutočnia 15. februára 2020 priamo pod lyžiarskym svahom Plejsy. Program odštartuje už o 10.00 hod., fašiangovým sprievodom a slávnostným otvorením podujatia.Súčasťou fašiangového programu bude aj vystúpenie rôznych folklórnych skupín.

Počas podujatia sa návštevníci môžu tešiť na tradičnú dolnozemskú zabíjačku a maškrtné jazýčky si určite pochutnajú na zabíjačkových špecialitách. Pre milovníkov sladkého budú pripravené klasické pankušky a domáce koláče z kysnutého cesta.

Prihlásené družstvá si zmerajú svoje pekárenské a kreatívne zručnosti v súťažiach o najchutnejšiu, najoriginálnejšiu a najväčšiu pankušku. Najmenší návštevníci sa určite potešia súťažiam s animátormi, maľovaniu na tvár, či výrobe fašiangových škrabošiek. Deti budú môcť svoje fašiangové masky predviesť verejnosti v plnej paráde na kúzelnom karnevale, kde ich bude zabávať Kúzelník Gabi a DJ Šašo Mračko.

Smižianska zabíjačka

Obdobie plesov fašiangov a poriadnej zábavy neobíde ani susedné Smižany. Smižianska zabíjačka sa uskutoční 22. februára od 9:00 hod. pred Kultúrnym domom v Smižanoch. Obyvatelia aj návštevníci Smižian môžu prísť ochutnať tradičné zabíjačkové špeciality, domáce koláče, domáce Pirohy zo Spiša, smižiansky chlieb, fazuľovicu, punč a veľa iných dobrôt.

Tento rok spestrí zabíjačku aj ľudový zabávač Jožko Jožka, country skupina 13násť ciest, domáca folklórna skupina Smižančanka či deti zo základných škôl a základnej umeleckej školy.

Celodenná zábava na čerstvom vzduchu vyvrcholí Starostovskou veselicou , ktorá sa bude konať od 19:00 v spoločenských priestoroch kultúrneho domu v Smižanoch. O zábavu sa postará Ľudová hudba bratov Jendrichovských.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie