JAB Rôzne

Exkluzívne zábery z prvomájových osláv v Spišskej: Takto si na minulé časy pamätá primátor mesta

Nech žije prvý máj! Zaznievalo z úst všetkých zúčastnených na prvomájových oslavách. Hoci dnes je už tento sviatok symbolom oddychu a voľného dňa, v minulosti to bolo úplne inak.

Ilustračný obrázok k článku Exkluzívne zábery z prvomájových osláv v Spišskej:  Takto si na minulé časy pamätá primátor mesta
Zdroj: Archív: Ján Volný

Tohtoročný 1.máj vyšiel práve na nedeľu a tak nás nečaká deň voľna navyše. V dnešnej dobe je tento sviatok skôr symbolický a väčšina ľudí ho využíva najmä na relax. No nie vždy si práve v tento deň mohli ľudia spraviť program podľa svojho uváženia.

Nočný pochod

Na prvomájové oslavy z čias kosáka a kladiva si pre náš portál zaspomínal primátor mesta Spišská Nová Ves Ján Volný, ktorý nám poskytol aj zaujímavé zábery, ktoré v tých časoch aj nafotil.

„Na prvý máj sme sa v podstate tešili . Bol to deň voľna kedy sme nemuseli ísť do práce či školy. Schádzali sme sa všetci na námestí kde stála tribúna. Prešli sme námestím, mávali a kričali rôzne heslá. Sprievod netrval dlho, skôr zhromaždenie všetkých ľudí,“ zaspomínal si primátor nášho mesta.

Ako doplnil pred prvomájovými oslavami sa každý rok konal aj večerný pochod z Krompách do Spišskej. „Vždy to bolo naplánované tak, že do mesta sa prišlo presne, aby sa ľudia mohli hneď pripojiť do sprievodu,“ povedal.

Spišské párky a pivo

1. máj bol podľa jeho slov výnimočný a to hneď z dvoch dôvodov. „Na námestí sa zišli všetci, lebo sprievod bol povinný a nikto sa nesmel uliať, takže to bol jediný deň v roku, keď sme ako mladí chlapci mohli stretnúť a vidieť na jednom mieste všetky dievčatá zo Spišskej aj okolia. Ako aj to, že tento deň a ešte v deň Spišských trhov boli podávané spišské párky čo bola tiež v tom období výnimka,“ doplnil primátor.

Sprievodom mestom a mávaním však ešte oslavy nekončili. Po oficiálnej časti nasledoval už dobrovoľný presun do Madaras parku, kde na prítomných čakali spomínané spišské párky, pivo, limonáda a kultúrny program v prevedení rôznych súborov.

Ako zachytil prvomájové oslavy z čias socializmu primátor Spišskej si môžete pozrieť v našej fotogalérii.

Môže vás zaujímať:

Fotky pri ktorých si určite zaspomínate: Nájdu sa aj vo vašej domácnosti podobné skvosty?

Zábery zo Spišskej, ktoré sú už dávno minulosťou: Zaspomínajte si, ako to niekedy vyzeralo na miestach dnešnej zoo

Prvomájové oslavy za socíku v Spišskej
4
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie