JAB Rôzne

Dušičky predo dvermi: Ako budú v Spišskej Novej Vsi otvorené cintoríny?

Onedlho budeme venovať tiché spomienky na zosnulých blízkych. Na starom cintoríne nastane zmena otváracích hodín a k dispozícii budú aj vedrá s pieskom.

Ilustračný obrázok k článku Dušičky predo dvermi: Ako budú v Spišskej Novej Vsi otvorené cintoríny?
Zdroj: TASR

Dušičky už doslova klopú na dvere a pri tejto príležitosti sa cintoríny v meste naplnia návštevníkmi, ktorí prídu spomínať na svojich zosnulých blízkych.

Z dôvodu očakávanej zvýšenej návštevnosti počas Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých, ako aj obdobia okolo týchto sviatkov, sa Správa cintorínov v Spišskej Novej Vsi rozhodla pre zmenu otváracích hodín.

Zmena sprístupnenia cintorína

Ako nás informovala Lívia Klaciková z referátu správy cintorínov v Spišskej Novej Vsi, zmena sa týka starého cintorína na Slovenskej ulici. Nový cintorín na Kollárovej ulici a cintorín v Novoveskej Hute sú podľa jej slov otvorené nepretržite, starý cintorín bude sprístupnený verejnosti nasledovne:

  • od 22.10. do 27.10.2019:7:00 – 21:00 hod.
  • od 28.10. do 03.11.2019: 7:00 – 22:00 hod.
  • od 04.11. do 10.11.2019: 7:00 – 21:00 hod.

„Vzhľadom na to, že toto obdobie je každoročne spojené so zvýšeným náporom zo strany vodičov, tak by účastníci cestnej premávky mali dbať na zvýšenú opatrnosť, ohľaduplnosť a predvídavosť už na cestách v okolí cintorínov, tak i na parkoviskách v blízkosti cintorínov," doplnila s tým, že návštevníci cintorínov by mali byť opatrní a ostražití a mali by si chrániť svoje osobné veci, kabelky či peňaženky a tým nedávať príležitosť zlodejom.

Vedrá s pieskom

Ako ďalej ozrejmila, do nádob na odpad by sa nemali vkladať horúce sviečky, poprípade zápalky, ktoré horia, aby nevzbĺkli nádoby. Ak vzbĺknu sviečky v blízkosti hrobov, tak je ich potrebné čo najskôr uhasiť. „ Z uvedeného dôvodu budú pri určitých kontajneroch pripravené vedrá s pieskom, na prípadné uhasenie požiaru. V prípade, ak vzbĺkne väčší oheň a nie je možné ho uhasiť, je potrebné volať hasičov," vysvetlila.

Podľa jej slov najmä pri vojnovom pamätníku a pri soche zmŕtvychvstalého Krista, kde horí väčší počet sviečok, by mali byť uložené v dostatočnej vzdialenosti, aby sa predišlo požiaru. „Ideálne by bolo, keby sviečky ľudia ukladali na určené nádoby, čím by sa predišlo poškodzovaniu pomníkov, náhrobkov a dlažby," uzavrela s tým, že na starom cintoríne, ako i na parkovisku pred starým aj novým cintorínom, budú pristavené mobilné toalety.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Spišskej a okolia.

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie