Rôzne

Dobrá správa pre Gelnický okres: Po štyroch rokoch majú jeho obyvatelia k dispozícii pohotovosť

Lekárska služba prvej pomoci bola v Gelnici zrušená v roku 2015. Obyvatelia okresu tak v uplynulých rokoch nemali k dispozícii od 15:00 hod. lekára.

Ilustračný obrázok k článku Dobrá správa pre Gelnický okres: Po štyroch rokoch majú jeho obyvatelia k dispozícii pohotovosť
Zdroj: TASR

Po viac ako štyroch rokoch má spádové územie Hnileckej doliny k dispozícii pohotovosť. Ako potvrdila hovorkyňa Košického samosprávneho kraja (KSK) Anna Terezková od začiatku mesiaca funguje v Gelnici pevný bod ambulantnej pohotovostnej služby (APS).

Aktuálne sa v uvedenom pevnom bode strieda osem dobrovoľne slúžiacich lekárov a traja povinne slúžiaci. „Čo sa týka dostupnosti, tá je daná zákonom. To znamená, že služba funguje v pracovné dni od 16.00 h do 22.00 h, počas sviatkov a cez víkendy od 7.00 h do 22.00 h," spresnila. Podľa jej slov má každé spádové územie v kraji funkčnú pohotovosť, čo sa okrem KSK v rámci Slovenska podarilo len Trnavskému kraju.

Primátor Gelnice Dušan Tomaško prostredníctvom mesta na sociálnej sieti pripomenul, že od 15.00 h obyvatelia okresu v uplynulých rokoch nemali k dispozícii lekára. Vtedajšia lekárska služba prvej pomoci bola v Gelnici zrušená 1. júna 2015 na žiadosť neziskovej organizácie, ktorá ju prevádzkovala.

„Nakoľko splnila všetky podmienky, kraj žiadosti vyhovel. Dôvodom boli podľa našich informácií ekonomické a personálne problémy súvisiace s prevádzkou lekárskej služby prvej pomoci, ako aj dlhodobé negatívne hospodárske výsledky,“ povedala Terezková.

Okrem toho prevádzkovateľ nedokázal zabezpečiť dostatok sestier aj lekárov na ambulanciu, čo malo za následok vysokú frekvenciu ich služieb. Prevádzka APS v Gelnici bude podľa KSK náročná na dlhodobú udržateľnosť, no závisieť to bude aj od vzťahov organizátora s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

V Gelnici plánujú zriadiť aj lekárenskú pohotovostnú službu. Prevádzku by mala začať od 1. decembra. Podľa KSK zámerom bolo, aby fungovala od 1. novembra. „Vzhľadom na legislatívne podmienky sme jej spustenie museli posunúť,“ uzavrela Terezková.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Spišskej a okolia.

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie