Sťahovanie Rómov z Letanoviec už na jeseň: Práce na novej osade stáli doteraz 3,2 mil. eur

Obyvatelia z osady Letanovský mlyn by sa mali do nových bytov v lokalite Strelník presťahovať už túto jeseň. Plánované ukončenie prác je určené na september tohto roku. Obec Letanovce plánuje po presťahovaní osadníkov celú starú osadu Letanovský mlyn zbúrať.

Miroslav Pomajdík
Ilustračný obrázok k článku Sťahovanie Rómov z Letanoviec už na jeseň: Práce na novej osade stáli doteraz 3,2 mil. eur
Zdroj: Webnoviny.sk

Nové byty sa v lokalite Strelník začali budovať v roku 2004, čo vyvolalo negatívne ohlasy u obyvateľov a starostov priľahlých obcí. Kolaudácia sa uskutočnila v roku 2010, no byty neboli vtedy ešte napojené na inžinierske siete. Táto nová osada sa nachádza v tesnej blízkosti prístupovej cesty do obce Hrabušice, ktoré sú jedným z nástupných miest do Slovenského raja, 3 km od obce Letanovce a pol kilometra od obce Spišský Štvrtok.

V týchto dňoch sa opätovne spustili práce na nových domoch, kde sa musia dokončiť inžinierske siete. Až po dotiahnutí týchto prác, začne obec s výstavbou miestnych komunikácií. „Momentálne sa tam robia elektrické prípojky a verejné osvetlenie. Žiaľ, celý mesiac bolo daždivo a práce stáli. Tým sa nám posúva dokončenie,“ uviedol starosta Letanoviec Michal Urban. Po dokončení inžinierskych sieti a komunikácií budú byty pripravené na odovzdanie novým nájomníkom, čo by malo prebehnúť niekedy v septembri. Obec zatiaľ nemá vypracovaný plán, podľa ktorého budú jednotlivé byty prerozdeľované.

Vybudovanie 96 bytov stálo do dnešného dňa 3,2 milióna eur. Väčšina peňazí pochádza z fondov Európskej únie a Štátneho fondu rozvoja bývania. Samotná obec Letanovce musela použiť zo svojho rozpočtu sumu pol milióna eur, čo obec zadĺžilo na dlhé roky. Na poslednú etapu získali peniaze z rezervného fondu predsedu vlády vo výške 320 000 eur. „Či to bude stačiť alebo nebude, neviem povedať,“ uviedol starosta, nakoľko sa pre daždivé počasie v máji museli niektoré výkopové práce robiť aj na trikrát.

Zdroj: Webnoviny.sk

Odporúčame