Oliver Buza Basketbal

Prvý spišský európsky triumf

V druhom kole stredoeurópskej ligy (CEWL) privítali Spišiačky na vlastnej palubovke účastníka najvyššej českej basketbalovej ligy – DSK Basketbal Praha.

Ilustračný obrázok k článku Prvý spišský európsky triumf

Už od úvodu sa Novovešťanky zahryzli do súpera. Dirigované skvelou Jalčovou, ktorá hodinársky presnými loptami zásobovala strelecky potentné pivotky domácich Palušnú a Stehlíkokovú viedol Rucon už v piatej minúte o 10 bodov 15 : 4. Ďalšieho navyšovania náskoku sa však diváci nedočkali. Hostky totiž umne využívali okná v spišskonovoveskej obrane a húževnato sa domácich držali. Tie si i ich však dobrým útokom až na malé výnimky nepripustili na menej ako 10 bodov a na konci tretej štvrtiny svietil na ukazovateli skóre zdanlivo pohodový stav 70 : 55. V poslednej desaťminútovke však Pražanky vsadili všetko na jednu útočnú kartu a vďaka presným trojkám Hunkovej a laxnosti domácej defenzívy stiahli šesť minút pred koncom náskok Spišiačiek na tri body (71 : 68 ). Dráma sa však nekonala. Opraty zápasu pevne vzali do rúk tie najskúsenejšie. Dovtedy takmer neviditeľná Michulková ukázala svoju presnú ruku a dvoma exportnými košmi opäť upokojila spišskonovoveské basketbalové rady. Domáce šnúrou 10 : 0 odskočili Češkám a záver si skúsene postrážili. DSK napokon zdolali 88 : 78.

Dávid Demečko (tréner Sp. Novej Vsi) : „Hodiny a hodiny na tréningoch trénujeme rôzne obranné varianty a potom dostaneme od Karlína 78 bodov…V ofenzíve to bolo dobré, dievčatá si schuti zastrieľali, ale tá obrana. Jasný zápas sme si skomplikovali sami, viedli sme o 16 a namiesto toho, aby sme ich dorazili a ušli im na 25, dovolili sme hostkám stiahnuť to na tri body. To sa takým skúseným hráčkam nesmie stávať, budeme na tom pracovať.“

ŠKBD Rücon Spišská Nová Ves – DSK Karlín Praha 88:78 (23:18, 45:35, 70:55, 88:78)

ŠKBD Rücon: Jalčová 16, , Stehlíková 15, Palušná 14, Krnjetinová 8, Babariková 6, (Michulková 11, Lásková 8, Williamsová 4, Zatloukalová 3, Petríková 3, Jurčišinová 0, Vajnerová 0). Tréner : D. Demečko

DSK: Brownová 15, Merschová 14, Hunková 12, Skokanová 8, D´Amicová 6 (Delčevová 8, Emmelová 5, Špirková 5, Kruková 3, Rybová 2, Buldrová 0). Tréner : D. Kurucz TH: 39/30 – 18/15. Fauly: 18/25. Trojky : 4/7 . Diváci: 800. Rozhodovali: Bohucký, Karniš, Daňo Štvrtiny : 23:18, 22:17, 25:20, 18:23