Správy

Investícia za takmer 70-tisíc eur: Na Spiši otvorili nové komunitné centrum

V Bystranoch zrekonštruovali starú budovu obecného úradu na nové komunitné centrum. Investícia do prestavby predstavovala 69 - tisíc eur. Okrem neho pribudnú v našom regióne aj ďalšie centrá.

Ilustračný obrázok k článku Investícia za takmer 70-tisíc eur: Na Spiši otvorili nové komunitné centrum
Zdroj: TASR

V obci Bystrany, okres Spišská Nová Ves, dnes otvorili nové komunitné centrum. Samospráva na rekonštrukciu bývalého obecného úradu, kde bude centrum sídliť, získala finančné zdroje z fondov Európskej únie. Nedávno sa otváralo podobné komunitné centrum v Spišskom Podhradí, nasledovať budú aj ďalšie obce na Spiši ako Veľká Lomnica, Rakúsy či Toporec.

120 komunitných centier

„Konečne sme začali využívať európske zdroje efektívne a zodpovedne, 60 komunitných centier otvárame dohromady, slúžiť budú na integráciu Rómov, a to je príklad, ako sa dajú využívať eurofondy v prospech riešenia rómskeho problému na Slovensku," konštatoval splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák.

Toto však nie sú jediné komunitné centrá, ktoré sa na Slovensku vybudujú, pribudnúť by mali v novom programovacom období 2014–2020 ďalšie. Bude ich 120 v obciach, kde je zvýšený podiel rómskej populácie a Slovensko na ich vybudovanie dostane 30 miliónov eur. Na výstavbu prvých 60 centier získala naša krajina v minulom programovacom období približne 12 miliónov eur.

Podpora štátu

„Komunitné centrum je nástroj na to, aby sme mohli pracovať intenzívnejšie, systematicky a denne s rómskymi deťmi, mládežou i dospelými. V týchto centrách nájdu športové, vzdelávacie, kultúrne a osvetové aktivity a pomocou nich budeme vedieť pripraviť Rómov napríklad na pracovný trh," objasnil Pollák, ktorý sám pracoval v komunitnom centre, aj ich zakladal.

Prvá vlna komunitných centier na Slovensku vznikla ešte v 90. rokoch minulého storočia, boli podporované rôznymi nadáciami a občianskymi združeniami a mnohé z nich už zanikli. Tieto nové sú realizované s podporou štátu a kľúčovým partnerom sú obce a mestá. „Tie nám dávajú záruku, že komunitné centrá nebudú zatvorené po ukončení projektu, ale budú pokračovať," upozornil Pollák.

Podľa neho v novom programovacom období veľmi závisí od aktivity samospráv, ktoré budú chcieť vybudovať komunitné centrum. Musia prejaviť oveľa väčšiu zodpovednosť, ochotu a odvahu riešiť rómsky problém vo svojich komunitách. „Štát im v tomto podá pomocnú ruku. Som optimista a verím, že takéto komunitné centrum bude potom poskytovať služby 20 až 30 rokov. Pre nás je podmienkou, aby obec po skončení financovania projektu minimálne päť rokov pokračovala v prevádzkovaní centra," dodal Pollák.

Na prácach sa podieľali obyvatelia komunity

V Bystranoch zrekonštruovali starú budovu obecného úradu za 69 000 eur, z toho 59 000 eur bolo z dotácie a zvyšných 10 000 z rozpočtu obce. Na obnove budovy sa podieľali aj obyvatelia komunity a zamestnanci sociálneho podniku, v ktorom aktuálne pracuje 21 ľudí. Práce trvali približne rok a počas tohto obdobia sa vymenila strecha, okná a celá budova sa zateplila.

„Budovu starého komunitného centra sme ponúkli učilišťu v Bijacovciach, kde chodí veľa našich detí. Nové centrum sme otvorili, lebo je záujem zo strany najmä mladých ľudí sa niekde stretávať, robiť rôzne aktivity, vzdelávať sa a podobne," zdôraznil starosta obce Bystrany František Žiga. Obec plánuje do komunitného centra zakúpiť ešte vnútorné vybavenie. V Bystranoch žije momentálne asi 3300 ľudí, z toho zhruba 2400 je Rómov.

Nové komunitné centrum v Bystranoch
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM